CHP'li Emir'den Bakan Koca'ya aşı sorusu: Hepsi ödendi mi?

CHP'li Emir'den Bakan Koca'ya aşı sorusu: Hepsi ödendi mi?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Çinli Sinovac'tan alınan aşılarla ilgili soru sordu: Aşıların tamamı gelmeden sözleşme bedelinin tamamı ödendi mi?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya Çinli Sinovac şirketiyle imzalanan aşı sözleşmesinin detaylarını sordu.

CHP'li Emir, Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde Çinli firma Sinovac'la yapılan aşı sözleşmesinin detaylarının açıklanmasını istedi. Emir, Bakan Koca’nın “aracı kullanıldı” iddiasını ilk başta kabul etmediğini ancak daha sonra aşının Keymen firması aracılığıyla alındığını ‘itiraf etmek zorunda kaldığını’ kaydederek, şunları belirtti:

"ŞUBAT SONUNA KADAR 50 MİLYON DOZ AŞI GELECEKTİ"

“Sağlık Bakanlığı, COVID-19 aşı görüşmeleri ile ilgili süreçleri en başından beri kapalı şekilde yürütmüş ve Çin’le yapıldığı belirtilen 50 milyon dozluk aşı anlaşması ile ilgili birçok önemli soruyu halen yanıtlamamıştır. Aşı anlaşmasında ilk başta aracı firma kullanıldığı iddiamıza karşılık, “Aracı yok” diyen bakanlık daha sonra Çin aşısı Sinovac’ın Keymen firması aracılığıyla getirildiğini itiraf etmek zorunda kalmıştır. Öte yandan ilk açıklanan takvime göre Türkiye’ye şubat ayı sonuna kadar 50 milyon doz aşının geleceği belirtilmiş ancak gelen aşı miktarı 13 milyon dozu geçmeyince Sağlık Bakanı, artık gelen aşılarla ilgili açıklama yapmayacağını ifade etmiştir.”

Çinli firmaya peşin ödeme yapılıp yapılmadığının açıklanmadığını hatırlatan Emir, aşıların dolumunu yapan firmaların da ismini vererek, şu detaylara dikkat çekti:

"AŞILAR GELMEDEN TÜM ÖDEME YAPILDI MI?"

“Sözleşme kapsamında aşılar Türkiye'ye bulk olarak gelmekte, flakonlara doldurularak Sağlık Bakanlığına teslim edilmektedir. Söz konusu dolum işlemini Onko ve Mefar firmaları üstlenirken bugüne kadar ne dolum ihalesinin bedeli ne de aşının maliyeti açıklanmıştır. Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) Keymen firması aracılığıyla Sinovac’la yaptığı sözleşmenin ayrıntıları da kamuoyuna açıklanmamıştır. DMO’nun bugüne kadar kaç TL’lik ödeme yaptığı, aşıların tamamı gelmeden tüm ödemenin yapılıp yapılmadığı da bilinmemektedir.”

Bakan Koca’nın açıkladığı aşı geliş tarihlerinin aksadığını da bildiren Emir önergesinde şu soruları yöneltti:

-Sinovac aşısında bugüne kadar kaç doz için sözleşme imzalanmıştır? Sözleşmenin toplam tutarı kaç TL'dir? Sinovac firmasına doz başına ne kadar, aracı firma Keymen'e doz başına ne kadar ödenecektir? Çin'den bugüne kadar hangi tarihlerde kaç doz aşı gelmiştir? Devlet Malzeme Ofisi, bugüne kadar ne kadar ödeme yapmıştır, aşıların tamamı gelmeden sözleşme bedelinin tamamı ödenmiş midir? Bulk halinde gelen aşıların dolumu için hangi firmalarla anlaşılmıştır, bu firmalara toplam kaç TL ödeme yapılacaktır?

"GELEN AŞI MİKTARI NEDEN AÇIKLANMIYOR?"

-Sağlık Bakanlığı, ilk partide 3 milyon doz aşının geldiğini açıklamış olmasına karşın, 11 Şubat 2021 tarihi itibariyle 2 milyon 800 bin doz aşının yapılabildiği anlaşılmıştır. Aradan 27 gün geçmesine karşın 200 bin doz aşı neden yapılamamıştır? 200 bin doz aşıya ne olmuştur? 31 Aralık 2020 tarihinden bu yana gelen aşı miktarı açıklanırken, bundan sonra gelen aşı miktarının açıklanmasından neden vazgeçilmiştir? Bugüne kadar geldiği açıklanan aşı miktarı gerçeği yansıtmakta mıdır? COVID-19 teşhisinde kullanılan tanı kiti ve cihazların onayları hangi kriterlere göre verilmektedir? Bugüne kadar kaç tanı kiti ve cihaz onay almıştır?”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN