Çiftçi kan ağlıyor! 700 bin TL’lik borç 2,3 milyon TL’ye çıktı

Çiftçi kan ağlıyor! 700 bin TL’lik borç 2,3 milyon TL’ye çıktı

Denizli’de hibe ve kredi ile 5 yıl önce çiftlik kuran bir süt üreticisi hızlı faiz artışı nedeniyle borçlarını ödemekte zorlandıklarını söyleyerek, “Bitmiş durumdayız. İçimiz kan ağlıyor” ifadeleriyle yardım istedi.

Denizli’nin Honaz ilçesinde 5 yıl önce destek ve kredilerle çiftlik kuran üretici, iflas etti. Borç faizleri her geçen gün artan çiftçinin tüm varlığına haciz kondu. Kızı Emine Görel ile birlikte bu işi yapan ve yaşadıkları duruma isyan eden Mehmet Ali Görel, “Biz borcumuza itiraz etmiyoruz ödemeye çalışıyoruz. Ana parasını ödeyelim diyoruz. Bitmiş durumdayız. İçimiz kan ağlıyor. Çok zor durumdayız” sözleriyle durumlarını özetledi. 

Çiftçi Mehmet Ali Görel ve kızı Emine Görel, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından hibe desteği ile çiftlik kurdu. Baba ve kız, bu kapsamda Honaz Tarım Kredi Kooperatifi'nden 900 bin liralık kredi kullanarak önce yurt içinden 40 daha sonra yurt dışından da 20 inek satın aldı.  

Sözcü’nün haberine göre, ikilinin 2015 yılında başlayan süt üreticiliği serüveni ilk üç yıl iyi gitti. Bu aşamada kredi borçlarının 200 bin liralık kısmını ödedi 50 bin liralık da faiz giderlerini karşıladı.  

Fakat özellikle 2018 yılı itibarıyla yem ve gübre fiyatlarının yanı sıra mazot fiyatlarının da yükselmesi maliyetleri içinden çıkılamaz duruma getirdi. Buna karşılık ise süt fiyatlarındaki düşüş, çiftçi zarar etmeye başladı. Baba Görel, borçlarını ödeyebilmek için ineklerini sattı fakat, bu çözüm olmadı.  

"ÇOK ZOR DURUMDAYIZ"

700 bin liralık borçlarının faizlerle birlikte 2 milyon 300 bin liraya kadar çıktığını söyleyen Mehmet Ali Görel, her şeylerine haciz geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:  

Her şeyimize haciz geldi. Çiftçilik de yapamaz duruma geldik. Çiftliği satışa çıkardılar alan olmadı. Yüzde 8 faizle kredi aldık ama yüzde 38 faizle haczedildik. 250 bin lira borç ödedim.  

Kalan 700 bin liralık borcum 2,3 milyon liraya çıktı. Bu parayı nasıl ödeyeyim? Ödeyemedikçe faizi yükselttiler. Ardından icralar başladı. Temerrüt faizleri çok yüksek. Bu faizle nasıl başa çıkacağız? Mağduruz. Bizi bu durumdan kurtarın.  

Biz borcumuza itiraz etmiyoruz ödemeye çalışıyoruz. Ana parasını ödeyelim diyoruz. Bitmiş durumdayız. İçimiz kan ağlıyor. Çok zor durumdayız.  

Görel, kendisi ile yanı durumda olan çok sayıda üretici olduğunu da sözlerine ekledi.  

"HİÇBİR İŞ YAPAMAZ DURUMA GELDİM"

Emine Gürel de zorlu bir süreçten geçtiklerini, kendilerine herhangi bir şekilde destek olunmadığını belirterek, şunları söyledi: 

Maliyetler çok yükseldi ama kazancımız düştü. Dayanamadık. Şimdi 5-6 ineğimiz kaldı.  

Onlar da icradan bağlı. Yem alamadığım için çobanlık yapıyorum hayvanları otlatıyorum. Faizde indirim yapılmasını istiyorum.  

Borcumuzun ana parasını ödemek istiyorum. Tüm hesaplarıma haciz kondu. Hiçbir iş yapamaz duruma geldim. 

BÜYÜK UMUTLARLA BAŞLADILAR 

Çiftçi aile, yaklaşık 3 yıl önce hayallerini gerçekleştirdiklerini anlatarak, büyük umutlarla başladıkları işten çok memnun olduklarını aktarmıştı.  

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN