Back To Top
DÜ Hastaneleri Nükleer Tıp bünyesinde PET-CT Ünitesi açıldı

DÜ Hastaneleri Nükleer Tıp bünyesinde PET-CT Ünitesi açıldı

DÜ Hastaneleri Nükleer Tıp bünyesinde PET-CT Ünitesi açıldı
- A +

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kanser hastalarının tedavisinde kullanılan gelişmiş görüntüleme sistemi olan PET-CT ünitesinin açılışı gerçekleşti

Nükleer Tıp Ünitesinde gerçekleştirilen açılışa, DÜ Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Hastaneler Başhekimi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zeki Dostbil, Nükleer Tıp Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve hastane çalışanları katıldı.

Ünitenin açılışında konuşan Rektör Gül, ünitede kanser ön taraması ile ilgili cihazların olduğunu belirterek kanser hastalarının ve tarama yaptırılması gereken vatandaşların ücretsiz biçimde cihazdan yararlanabileceklerini söyledi. Günde 15 hastaya hizmet veren ünitenin sağlık alanında ve hastalığın takibinde önemli rol aldığını belirten Rektör Gül, "Cihaz, kanserli dokuların yerini nokta olarak saptayabilme özelliğine sahip. Bu sayede biyopsi ve parça alınması gibi uygulamaların daha doğru biçimde yapılarak, hastalığın tanılanması ile yaklaşımında daha kesin sonuçlar elde edilmesine imkan sağlıyor. Cihaz kanserin yanı sıra, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, akciğer, kalp gibi hastalıkların teşhislerinde de kullanılıyor" dedi.

Modern koşullarda deneyimli bir ekip ile onkoloji hastalarına hizmet veren PET-CT cihazı ile Nükleer Tıp Kliniği’nde birçok onkoloji hastasının tedavisi gerçekleştirilecek.

DİYARBAKIR/İHA


(FOTOĞRAF)


X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN