Back To Top
2050'ye kadar dünyayı bekleyen riskler

2050'ye kadar dünyayı bekleyen riskler

 - Son Güncelleme: 03.01.2019 Perşembe 01:43
2050\'ye kadar dünyayı bekleyen riskler
- A +

Önde gelen uluslararası bilim adamlarından oluşan bir ekip, insanlık için tehdit oluşturacak ve dünyayı felakete sürükleyecek riskleri belirledi. The Global Foundation tarafından yayımlanan rapordaki o riskler arasında uzaydaki göktaşlarının dünyaya çarpması ve dev bir volkanik patlama da yer alıyor.

Nükleer savaş: Nükleer bir patlama, günümüzün en ölümcül silahı olarak kabul ediliyor. 4 kilometre yarıçapına kadar uzanacak olan bir patlama, yüzde 80 ila 95 arasında bir ölüm oranına sebep olabilir. İmha oranı ise 4 kilometrelik alanın 6 katını geçebilir. Yüzlerce nükleer silahın birkaç dakika içinde patlatılmaya hazır olarak bulunması oldukça endişe verici. Özellikle istenmeyen bir kazanın veya yanlış anlaşılmanın nükleer bir savaşa yol açması ihtimaliyle ilgili endişe duyuluyor.

Biyolojik savaş: Karmaşık mühendislik yetenekleri gerektiren nükleer silahların aksine biyolojik ve kimyasal silahlar, daha düşük maliyetle ve erişilmesi kolay olan malzemeler kullanılarak geliştirilebiliyor. İşlenmiş biyolojik malzemeler alanında kaydedilen ilerlemeler, hastalıklara sebep olabilecek veya silah olarak kullanılabilecek bakteri ve virüs gibi bulaşıcı ajanların kullanılma olasılığını arttırdı. Bununla birlikte benzeri bir senaryo ölümcül bir biyolojik enfeksiyon taşıyan bir böceğin salıverilmesi ile de yaşanabilir.

İklim değişikliği: Sıcaklıkların kontrol edilerek mutedil seviyelerde tutulması için dünyanın önünde yaklaşık 12 yıllık bir süre var. Aksi takdirde daha sık ve daha şiddetli kasırgalar meydana gelecek ve küresel düzeydeki tarım arazileri ile tatlı su kaynaklarının büyük bir kısmı kaybedilecek.

Salgınlar: Hastalığa karşı insan savunmasının esası olan antibiyotikler, bazı bakterilerin kendilerine direnme yeteneklerini geliştirmesinden sonra daha az etkili olmaya başladı. Antibiyotik direncine ilişkin bir çözüm bulunamadığı takdirde, yaşanan ölüm vakaları 2050 yılına kadar 10 milyona ulaşabilir.

Göktaşları: Bilim adamları, uluslararası bir felakete neden olacak kadar büyük bir göktaşının her 120 bin yılda bir dünyaya çarpma ihtimalinin olduğunu düşünüyor. Dinozor neslinin tükenmesinin ardında da yine böyle bir göktaşı hadisesinin olduğu düşünülüyor.

Dev volkanik patlama: Ortalama olarak her 17 bin yılda bir büyük bir volkanik patlamanın meydana geldiğini gösteriyor. Son büyük ölçekli volkanik patlama 26 bin 500 yıl önce Yeni Zelanda’da kaydedildi.

Yapay zeka: 2050’ye kadar yapay zekanın insanlar tarafından gerçekleştirilen görevlerin çoğunu yerine getirme şansının ortalama yüzde 50 olduğu belirtiliyor. Yanlış kişinin eline silah verilince ya da yapay zekanın kullanıldığı silahları tedarik etme yarışı patlak verince bunun savaşla sonuçlanabileceği kaydediliyor.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN