07.02.2020  14:41

ABD-AB askeri tatbikatına Rusya'dan sert yanıt: Karşılık vereceğiz

ABD ve AB'nin Avrupa'da gerçekleştireceği Defender Europe 2020 askeri tatbikatından hoşnut olmayan Rusya, karşılık vermeye hazırlanıyor.

+
-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın NATO tarafından düzenleyecek Defender Europe 2020 tatbikatına nasıl yaklaştığı sorusu karşısında "Elbette karşılık vereceğiz. Büyük endişe yaratan bu süreçleri görmezden gelemeyiz ancak gereksiz risk oluşturmayacak şekilde karşılık vereceğiz" dedi.

“BUNA ELBETTE YANIT VERMELİYİZ”

Sputnik’te yer alan habere göre, NATO-AB işbirliği bağlamında ‘askeri Schengen’ teriminin geliştirildiğini ve NATO tatbikatlarına tarafsız ülkelerin çekildiğinin altını çizen Lavrov, şu ifadeleri kullandı:

"Bu, ittifakın doğu sınırlarına kadar tüm nakliye hatlarının modernizasyonunu öngörüyor. Böylece her türlü büyük askeri teçhizat Doğu’ya kadar sorunsuz bir gidebilecek. Sanırım sadece bu bile, bu tür oyunların yarattığı tehlikeyi anlamak için yeterli. Buna elbette yanıt vermeliyiz."

20-02/08/rusya-asker-reuters_16_9_1581086295.jpg

“ATTIĞIMIZ ADIMLARI SADECE KENDİ TOPRAKLARIMIZDA ATIYORUZ”

Tamamen gayrimeşru olarak nitelendirdiği bu tatbikatların sorumlularının gerilimi daha da tırmandırmak için Rusya’nın cevabi eylemde bulunmasını beklediğinin altını çizen Lavrov, “Ancak NATO’luların güvenliğimize yönelik oluşturduğu tehditlere yanıt olarak attığımız adımları sadece kendi topraklarımızda atıyoruz. ABD’nin nükleer silahlarının aksine, Rusya’nın tüm nükleer silahları kendi topraklarımızda yer alıyor” diye ekledi.

20-02/08/sergey-lavrov-reuters-660x455.jpg

SON 25 YILIN EN BÜYÜK TATBİKATI

Defender Europe 2020, ABD’nin Avrupa’da son 25 yılda gerçekleştireceği en büyük tatbikat olacak. Rus basınına konuşan bir kaynak, bunun ABD komutasında düzenlenecek bir ABD tatbikatı olacağını söyledi.

Tatbikata katılacak 17 müttefik ülke ise, lojistik ve birliklerin koordinasyonunda sorumlu ast rollerde yer alacak. Almanya merkezli gerçekleştirilecek tatbikatın bir kısmı, Rusya sınırlarındaki Polonya ve Baltık ülkeleri dahil 10 ülkede yapılacak. Tatbikata toplam 37 bin askerin katılması bekleniyor.

DİĞER HABERLER
PTT'den ücretsiz maske nasıl alınacak?
Diyanet'ten de temsilci olsun
Kızım bana yaklaşmaktan korktu
Kadın işçileri de unutmadı
Adım adı seyahat izin belgesi almanın yolu
Binlerce lira zarar etti
9 ilde 15 noktaya daha karantina