Back To Top
ABD Suriye'den ekipman çekmeye başladı

ABD Suriye'den ekipman çekmeye başladı

 - Son Güncelleme: 11.01.2019 Cuma 12:24
ABD Suriye\'den ekipman çekmeye başladı
- A +

Suriye'den çekilme sürecine ilişkin ABD yetkililerinden peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Pentagon'dan bir yetkili "Bazı ekipmanları Suriye'den çekmeye başladığımızı teyit ediyorum" diye konuştu. Söz konusu yetkili, operasyonel kaygılardan dolayı çekilen ekipmanın ne olduğu veya hangi bölgelerden alınıp nakline başlandığına dair detay vermekten kaçındı.

ABD Savunma Bakanlığı'nca (Pentagon), Suriye'deki ekipmanın bazılarının çekilmesine başlandığı belirtildi.

DETAY VERİLMEDİ

AA muhabirine açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Bazı ekipmanları Suriye'den çekmeye başladığımızı teyit ediyorum." dedi. Söz konusu yetkili, operasyonel kaygılardan dolayı çekilen ekipmanın ne olduğu veya hangi bölgelerden alınıp nakline başlandığına dair detay vermekten kaçındı. Amerikan CNN televizyonu ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM), çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini iddia etti.

Çekilme süreci ABD Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık 2018'de aldığı karar sonrasında başlamıştı.

Trump'ın bu kararı Jim Mattis'in Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesine yol açmıştı.

Mattis, 1 Ocak'ta görevinden ayrılmadan birkaç gün önce ABD ordusuna çekilme sürecinin başlatılması talimatını vermişti.

WASHINGTON/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN