ABD'den Kapalı Maraş tepkisi: Bu girişim BM kararlarına tamamen aykırıdır

ABD'den Kapalı Maraş tepkisi: Bu girişim BM kararlarına tamamen aykırıdır

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kapalı Maraş ile ilgili sözlerine bir tepki de Beyaz Saray'dan geldi. Konuyla ilgili yazılı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Maraş’ın bazı bölümlerinin Kıbrıslı Türkler’in kontrolüne devretme yönündeki açıklamalarını kınıyoruz. Bu girişim, Maraş’ın kontrolünü Birleşmiş Milletler’e bırakan 550 ve 789 no’lu BM kararlarına tamamen aykırıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kapalı Maraş açıklamalarına AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve İngiltere'nin ardından bir tepki de Beyaz Saray'dan geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kıbrıs’ta Maraş’ın statüsünün değiştirilmesine yönelik açıklamaları kınadı. Blinken, konuyla ilgili yazılı mesajında, “Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Maraş’ın bazı bölümlerinin Kıbrıslı Türkler’in kontrolüne devretme yönündeki açıklamalarını kınıyoruz. Bu girişim, Maraş’ın kontrolünü Birleşmiş Milletler’e bırakan 550 ve 789 no’lu BM kararlarına tamamen aykırıdır” dedi.

'TÜRKİYE VE KIBRISLI TÜRKLERİ KARARDAN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ'

Blinken, açıklamasında “2020 Ekim ayında Türkiye’nin desteğiyle, Maraş’ın bazı bölümlerini açacaklarını açıklayan ve bu yönde adımlar atmaya başlayan Kıbrıs Türkleri ve Türkiye, uluslararası toplumun ve BM Güvenlik Konseyi’nin geri adım atılması yönündeki çağrılarını reddetmeye devam ediyor. ABD, Kıbrıs Türkleri’nin Türkiye’nin desteğiyle Maraş’taki girişimlerini kışkırtıcı, kabul edilemez olarak görmekte ve geçmişte vermiş oldukları yapıcı görüşmelerde bulunma taahhütlerine tamamen aykırı bulmaktadır. Türkiye ve Kıbrıslı Türkleri, 20 Temmuz günü açıkladıkları kararlarından ve 2020 yılı Ekim ayından bu yana attıkları adımlardan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

'KIŞKIRTICI ADIMLARDAN UZAK DURULMASI GEREKTİĞİNİN ALTINI BİR KEZ DAHA ÇİZİYORUZ'

Blinken, Amerika’nın, kaygı yaratan bu konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne getirmek ve bu konuda güçlü bir yanıt vermek üzere kendisiyle aynı fikirde olan müttefikleriyle birlikte hareket ettiğini de dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı, “Kıbrıs’ta, tansiyonu yükseltecek ve BM kararları çerçevesindeki barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasını güçleştirecek kışkırtıcı adımlardan uzak durulması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyoruz” dedi ve Amerika’nın, adada iki bölgeli ve iki toplumlu federasyon çözümüne destek vermeye devam ettiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da, Blinken’ın açıklaması öncesinde konu hakkında attığı bir tweet’le Maraş’ın bazı bölümlerinin kontrolünün Kıbrıslı Türkler’e devretme çabalarını kışkırtıcı ve kabul edilemez bulduklarını belirtmişti. Price, mesajında, konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne taşımak için de ABD’nin müttefikleriyle çalıştığını belirtmişti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

20 Temmuz'da Kıbrıs'ta temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kapalı Maraş'ın statüsü ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu:

"Maraş'ta hayat yeniden başlayacaktır. Mülkiyet haklarına riayet edilerek yürütülen bu çalışmalar ışığında artık Maraş'ta herkesin yararına olacak yeni bir dönemin kapıları açılacaktır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN