20.02.2020  20:01

ABD'nin terör örgütü YPG'ye sağladığı silahların kaydını tutmadığı ortaya çıktı

ABD Savunma Bakanlığı'nın, Suriye'de terör örgütü YPG'ye sağladığı 715 milyon dolarlık silahın kaydını tutmadığı ortaya çıktı.

+
-

Pentagon'un Irak ve Suriye'de IŞİD ile mücadele eğit-donat fonunun kayıtlarına yönelik Savunma Bakanlığı Mali Sorumluluk Ofisinin yaptığı denetimde, ABD Özel Kuvvetler Birleşik Görev Gücünün, eğit-donat fonu kapsamında Suriye'ye sağladığı silahların kayıtlarını tutmadığını tespit edildi. Denetim raporunda, "Özel Kuvvetler Birleşik Görev Gücünün, 2017 ve 2018 mali yılı bütçelerinden ayrılan 715 milyon dolarlık ekipmanın kayıtlarını tutamadığı tespit edildi" ifadesi yer aldı.

ABD kuvvetlerinin birçok yerde silah depoladığı ve depolama işlemlerine birçok yapının karıştığı belirtilen raporda, Suriye'de dağıtılmak üzere gönderilen silahların kayıtlarının düzgün tutulamadığına vurgu yapıldı. Raporda ayrıca, Kuveyt'teki depolarda düzgün ve sistemli depolanamadıkları için silahların bir kısmının paslandığı ve kullanılamaz hale geldiği aktarıldı.

Raporda, kayıp silahların Suriye'de ABD'nin kontrolü dışında başka grupların eline geçip geçmediğine ilişkin detaylara yer verilmezken 2017 ve 2018 yılı bütçelerinden Suriye için toplam 930 milyon dolar destek talep edildiğine dikkat çekildi. Pentagon, terör örgütü YPG'ye sağlanan tüm silah ekipmanların listelerinin seri numaraları ile Türkiye'ye verildiğini iddia ediyor. 

DİĞER HABERLER
33 bin kutu sahte dezenfektan!
Kafa kafaya çarpıştılar!
Karantinadaki paylaşımlara da soruşturma
Tüm görüşler ertelendi
‘Ekmek arası ıspanak’ işinden etti
Mesafeyi bozanı not alıyor
Doğu Anadolu için sağanak uyarısı