Back To Top
Alman siyasetçiden AB yorumu: Türkiye hiçbir zaman üye olmayacak

Alman siyasetçiden AB yorumu: Türkiye hiçbir zaman üye olmayacak

 - Son Güncelleme: 25.04.2019 Perşembe 01:55
Alman siyasetçiden AB yorumu: Türkiye hiçbir zaman üye olmayacak
- A +

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Komisyonu başkanlığı için yarışan Alman siyasetçi Manfred Weber, Türkiye’nin hiçbir zaman AB üyesi olamayacağını iddia etti. AP’nin en büyük grubu muhafazakâr Avrupa Halk Partisi’nin adayı olan Weber, müzakerelerin sonlandırılmasının Türkiye ile AB ilişkilerin kesileceği anlamına gelmeyeceğini savundu.

Mayıs ayındaki seçimlerde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yarışan Alman siyasetçi Manfred Weber, Türkiye’nin hiçbir zaman Avrupa Birliği üyesi olmayacak söyledi. 23-26 Mayıs günleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için seçim kampanyasını Atina’da başlatan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Weber, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB ile üyelik müzakerelerini sonlandırmak istediğini belirtti. Türkiye’nin ‘hiçbir zaman Avrupa Birliği üyesi olmayacağını’ söyleyan Weber, bunun Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmediğini savundu. Weber, “Birbirimize karşı dürüst olmamız gerekiyor” diye konuştu. Weber’in seçim kampanyası manifestosunda Türkiye’nin Avrupa değerlerinden uzaklaştığı, bu sebepten ötürü Türkiye’nin AB üyeliğinin seçenekler arasında yer alamayacağı belirtiliyor. Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan muhafazakâr Avrupa Halk Partisi’nin adayı olan Manfred Weber, Mayıs ayındaki parlamento seçimlerinde Jean-Claude Juncker’den boşalacak Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yarışacak. Weber’in en büyük rakibi, Avrupa Sosyalistler Partisi’nin adayı olan Hollandalı siyasetçi Frans Timmermans. Timmermans şu anda AB Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Weber, Atina’da yaptığı konuşmasında, milliyetçilere karşı mücadele edeceğini de belirtti. “2019 senesinde savaştığımız düşmanlar milliyetçiler” diyen Weber, popülizmin de Avrupa için bir sorun olduğunu söyledi.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN