Avusturya’da halk Fransa’nın abaya yasağına karşı sokakta: Benim kıyafetim, benim seçimim

Avusturya’da halk Fransa’nın abaya yasağına karşı sokakta: Benim kıyafetim, benim seçimim

Son haftalarda gündemden düşmeyen Fransa’nın okullarda abaya yasağına karşı Avusturya’da protesto düzenlendi. Fransa Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, "Benim kıyafetim, benim seçimim" yazılı pankart taşıdı.

Avusturya başkenti Viyana'daki Fransa Büyükelçiliği önünde toplanan bir grup, Fransa'daki okullarda uygulanmaya başlanan abaya (uzun elbise) yasağına karşı bir araya geldi.

Yasağa tepki göstermek için uzun elbiseler giyen göstericiler, "Abaya bizim hakkımız ve kimliğimiz", "Kadınları örtüleriyle yargılamayın", "Benim kıyafetim, benim seçimim" yazılı pankartlar açtı. Gösteride yapılan konuşmalarda, Fransa'da alınan söz konusu karara tepki gösterildi.

2-003.jpg

‘BAŞKA ÜLKELERE YAYILMASINI İSTEMİYORUZ’

Göstericiler arasında yer alan Baraa Bolat, "Benim görüşüme, bence birçok kişi de benzer düşünceye sahip, bu insanı aşağılayıcı bir karar, böyle bir şey olmamalı. Çünkü nasıl giyineceklerine kadınlar karar vermeli. Ben ve buradaki birçok kişi gibi abaya mı giyecek, yoksa kısa etek mi giyecek buna kadınların kedilerinin karar vermesi gerekir" diye konuştu.

Fransa'da uygulanmaya başlanan bu yasağa karşı seslerini yükseltmek ve yasağı gündemde tutmak istediklerini belirten Bolat, "Bu yasağın yayılması ya da olası bir şekilde Avusturya'da veya başka ülkelerde uygulanmasını istemiyoruz. Bu insan haklarına bir saldırıdır. İnsanların nasıl giyineceğine devlet karar vermemeli. Bu nedenle burada toplandık ve 'Benim abayam benim tercihim' diye sesimizi yükseltiyoruz" şeklinde ekledi.

3-003.jpg

FRANSA'DAKİ ABAYA YASAĞI NEDİR?

Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal'ın, 27 Ağustos'ta abaya ve entari tarzı uzun elbiselerin laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle okullarda giyilmesine müsaade etmeyeceğini açıklaması tartışmalara neden olmuştu. Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, 28 Ağustos'ta ülkedeki okullarda giyilmesinin yasaklanacağı abaya ve benzeri uzun elbiseler için "politik bir saldırı aracı" olduğu yorumunu yapmıştı.

Attal, 31 Ağustos'ta konuk olduğu France Inter radyosunda, yeni eğitim öğretim dönemi itibarıyla kızların giydiği abayaların yanı sıra erkeklerin giydiği entarilerin de yasaklanacağını açıklamıştı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, okullarda öğrencilerin abaya giyme yasağına ilişkin taviz vermeyeceklerini belirtmişti.

Abaya yasağı kararı, Müslüman hakları için mücadele eden ADM Derneği tarafından temel özgürlüklere aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay'a taşınmıştı. Attal, 4 Eylül'de okula abaya ile gelen 298 öğrenci tespit edildiğini, bu öğrencilerden 67'sinin ise yasağa uymadığı için evlerine gönderildiğini söylemişti. Danıştay, 7 Eylül'de açıkladığı kararında, abaya yasağının "özel hayata saygı, ibadet ve eğitim haklarını" ihlal etmediği yönünde karar vermişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN