Back To Top
BAE'den Yemen'in Sokotra Havalimanı'na baskın

BAE'den Yemen'in Sokotra Havalimanı'na baskın

 - Son Güncelleme: 15.12.2019 Pazar 17:42
BAE\'den Yemen\'in Sokotra Havalimanı\'na baskın
- A +

Yemen'in Sokotra Valisi Remzi Mahrus, BAE'ye bağlı güçleri, Sokotra Havalimanı'na baskın düzenlediğini ve bazı kişileri kaçırdığını duyurdu. BAE'ye bağlı grup, alıkoydukları kişilerle birlikte havalimanına izinsiz iniş yapan uçakla kentten ayrıldı.

Yemen'in Sokotra Valisi Remzi Mahrus, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı güçleri, kentteki havalimanına baskın düzenlediğini duyurdu.

Vali Mahrus, olaya ilişkin Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye gönderdiği bilgilendirme mesajında "Sokotra'da insani faaliyetler adı altında varlık gösteren BAE'li bazı unsurlar, kentteki Sokotra Havalimanı'na her zamanki gibi izinsiz, zorla ve hiçbir güvenlik prosedürüne uymadan giriş yaptı" ifadelerine yer verdi.

İZİNSİZ İNİŞ YAPTILAR

BAE'li unsurların alıkoydukları bazı kişilerin de olduğu aktarılan mesajda grubun, kulenin izni olmadan iniş yapan BAE'ye ait bir uçağa binerek havalimanından ayrıldıkları kaydedildi.

Havalimanı güvenliğinin, Suudi Arabistan güçleriyle birlikte sağlandığına işaret eden Mahrus, söz konusu bu kışkırtıcı eylemin amacının, kenti istikrarsızlaştırıp kaosa sürüklemek olduğunu vurguladı.

BAE'DEN HENÜZ AÇIKLAMA YOK

BAE'li yetkililerden olaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. 

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husiler'e karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Koalisyon içinde yer alan ikinci büyük güç olan BAE ise aynı zamanda merkezi hükümete karşı savaşan güneydeki ayrılıkçı hareketi de destekliyor. 

SOKOTRA/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN