Güneş'te 20 Dünya büyüklüğünde delik: Dünya'ya etkisi cumaya kadar devam edecek

Güneş'te 20 Dünya büyüklüğünde delik: Dünya'ya etkisi cumaya kadar devam edecek

NASA, Güneş'in yüzeyinde tam 20 Dünya büyüklüğünde bir delik bulduklarını açıkladı. Aynı zamanda NASA, bu delikten cuma gününe kadar Dünya'ya doğru güneş rüzgarlarının gelebileceğini bildirdi.

Geçtiğimiz günlerde Güneş’te Dünya’nın 30 katı büyüklüğünde bir koronal delik keşfedilmişti. Bunun ardından ikinci bir delik daha ortaya çıktı. İlki kadar büyük olmasa da yeni koronal deliğin de 18 ila 20 Dünya büyüklüğünde olduğu kaydedildi.

Koronal delikler, uydulara zarar verebilecek ve Dünya’ya ulaşırlarsa çarpıcı auroraları ortaya çıkarabilecek Güneş rüzgarlarına sebep olabiliyor. Bilim insanları, bu rüzgârların bazı bölgelerde kutup ışıklarını tetikleyebileceğini söyleseler de altyapıya zarar vermelerinden endişe etmiyorlar.

Reading Üniversitesi’nde uzay fiziği profesörü olan Mathew Owens, Güneş’in yaklaşık her 11 yılda bir gerçekleşen aktivitesinde zirveye yaklaştığı için, bu deliklerin Güneş’in ekvatorunun yakınında görünme olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi.

DÜNYA'YA ETKİSİ CUMAYA KADAR

Insider'a konuşan Londra Üniversitesi'nden uzay fiziği profesörü Daniel Verscharen, "Bu koronal delik Ekvator'un yakınlarında görüldü. Koronal deliğin kendisinden öte konumu onu çok ilginç kılıyor. Bu koronal delik nedeniyle bu Cuma gecesinden Cumartesi sabahına kadar Dünya'ya hızlı bir rüzgar gelmesini bekliyorum" diye konuştu.

GÜNEŞ RÜZGARI NEDİR?

Güneş rüzgarları, Güneş'ten çıkan yüklü parçacıkların uzayda yayılmasıdır. Bu rüzgarlar, Dünya'nın manyetosferi ile etkileşime girer ve manyetosferi şekillendirir. Manyetosfer, Dünya'yı uzayın zararlı etkilerinden koruyan bir kalkan görevi görür.

DÜNYAYA ETKİLERİ NEDİR?

Güneş rüzgarları manyetik alanlara sahiptir ve manyetik alanları, Dünya'nın manyetik alanına girerek manyetosferdeki manyetik alanlarla etkileşime girer. Bu etkileşimler sonucu manyetik alanlarda dalgalanmalar oluşur ve bu dalgalanmalar manyetosferin içinde manyetik fırtınalar oluşmasına neden olabilir.

Manyetik fırtınalar, manyetik alanlarda yüksek enerji partiküllerin serbest kalmasına ve Dünya atmosferindeki ışıltıların oluşmasına neden olabilir. Bu ışıltıların oluşması, dünya üzerindeki radyo dalgaları ve elektronik cihazlar üzerinde etkiler yaratabilir.

Güneş rüzgarları ayrıca Dünya'nın üst atmosferindeki gazların kaynaşmasına neden olabilir ve bu durum, atmosferin ısınmasına ve genişlemesine neden olabilir. Bu genişleme, yeryüzünden uzaydaki nesnelere ulaşan radyo sinyallerinin seyahatini etkileyebilir.

Sonuç olarak, güneş rüzgarları Dünya'nın manyetosferi üzerinde çeşitli etkiler yaratabilir ve bu etkiler, Dünya'nın atmosferinde ve teknolojik sistemlerinde çeşitli değişikliklere neden olabilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN