İngiltere'de hemşireler greve gidiyor

İngiltere'de hemşireler greve gidiyor

İngiltere'de hemşirelerin sendikası RCN, 106 yıllık tarihinde ilk kez ücret zammı taleplerinin karşılanmadığı için grev oylamasına gitti. İngiltere'de hemşireler için başlangıç maaşları yıllık 27 bin sterlin (30 bin 700 dolar) civarında; en kıdemli hemşireler için bu rakam 55 bin sterline (62 bin 500 dolar) yükseliyor.

İngiltere'de 300 bin hemşirenin üye olduğu Royal College of Nursing (RCN) sendikası, tarihinde ilk kez İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'yı da kapsayacak şekilde grev oylaması yaptı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; RCN, oylamanın sonuçlarını önümüzdeki günlerde açıklayacak. Sendika ve meslek örgütü RCN kaynakları, son oyların sayıldığını, hemşirelerin büyük bir çoğunluğunun ücret konusundaki anlaşmazlıkta eylemden yana oy kullandığını söylüyor.

'ADİL OLMAYAN BİR MESLEK'

Sendika, 300 bin üyesine greve gitmelerini tavsiye etmişti. Greve gidilmesi halinde, Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin (NHS) acil servis dışındaki diğer hizmetleri etkilenecek. Hükümet, hemşirelere grev kararının hastalar üzerindeki etkisini "dikkatle değerlendirmeleri" çağrısında bulunmuştu. RCN Genel Sekreteri ve İcra Kurulu Başkanı Pat Cullen ise hem deneyimli hem de yeni işe başlayan çok sayıda personelin "değer verilmeyen ve adil davranılmayan bir hemşirelik mesleğinde gelecek göremediklerini" belirterek, "Grev eylemimiz hemşireler için olduğu kadar hastalar için de yapılacak, onların da desteğini alacağız" dedi.

BAŞLANGIÇ MAAŞLARI YILLIK 27 BİN STERLİN

RCN, şu anda yüzde 12'nin üzerinde olan tüketici fiyat endeksi enflasyon oranının yüzde 5 üzerinde bir artış talep etmişti, ancak Birleşik Krallık bileşenleri ülkelerden (İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda) hiçbiri buna yakın bir teklifte bulunmadı.

İngiltere'de hemşireler için başlangıç maaşları yıllık 27 bin sterlin (30 bin 700 dolar) civarında; en kıdemli hemşireler için bu rakam 55 bin sterline (62 bin 500 dolar) yükseliyor. RCN, tam zamanlı çalışan bir hemşire için ortalama ücretin geçen yıl 32 bin sterlin ile ülke genelindeki ortalama ücret düzeyinde olduğunu söyledi. Hükümet ise ücret artışı tekliflerinin, bağımsız bir kurulun tavsiyelerine uygun olduğunu savundu.

GEÇEN YIL YÜZDE 3 ZAM YAPILDI

Geçen yıl kamu çalışanlarının ücretleri dondurulmuş, pandemi dönemindeki hizmetleri nedeniyle hemşirelere yüzde 3 oranında zam yapılmıştı. RCN üyeleri 2019'da Kuzey İrlanda'da ücret konusunda greve giderken, İngiltere'nin en büyük sendikası Unison'a üye olan hemşireler de 2014'te greve çıkmıştı. Unison, RCM, GMB ve Unite'ın da dahil olduğu diğer bazı büyük sağlık sendikaları da üyelerine oylama yapmaya başladı ya da yapmayı planlıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN