Back To Top
Pompeo Suriye'den çekileceklerini Mısır'da da tekrarladı

Pompeo Suriye'den çekileceklerini Mısır'da da tekrarladı

 - Son Güncelleme: 10.01.2019 Perşembe 15:21
Pompeo Suriye\'den çekileceklerini Mısır\'da da tekrarladı
- A +

Orta Doğu turu kapsamında Mısır'a giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Suriye'den çekileceklerini bir kez daha tekrarladı. Pompeo, dün de Irak'ın başkenti Bağdat'tan da çekileceklerini ifade etmişti.

Orta Doğu turu kapsamında dün akşam Mısır’a giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Suriye’den çekileceğini tekrarladı. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ve Mike Pompeo yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

"DAEŞ YENİLDİ, SURİYE'DEN ÇEKİLECEĞİZ"

Bir gazetecinin Amerika’nın Suriye’den çekilmesiyle ilgili sorusuna Pompeo, ülkesinin Suriye’den çekileceğini ifade ederek terör örgütü DEAŞ’ın yenildiğini söyledi. Suriye’nin bazı bölgelerinde DEAŞ'ın varlığını sürdürdüğüne işaret eden Pompeo, “bazıları DEAŞ’ın yenilmediğini düşünüyor olabilir bu bir çelişki değil.” İfadelerini kullandı.

Pompeo, dün Irak'ın başkenti Bağdat'ta da çekileceklerini ifade etmişti.

POMPEO'NUN ORTA DOĞU TEMASLARI

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberine göre, Şükri ve Pompeo ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye, Filistin, Libya ve Yemen’deki gelişmeler gibi bölgesel meselelerle terörle mücadele konularını değerlendirdi. Pompeo, Orta Doğu turuna salı günü Ürdün'le başlamış ardından Irak'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti. Birkaç saat süren Irak ziyaretinde Pompeo, Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile görüşmüş ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) geçmişti.

Göreve geldiğinden bu yana ikinci Orta Doğu turuna çıkan Pompeo'nun Ürdün, Irak ve Mısır'dan sonra Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Umman ve Kuveyt'i ziyaret etmesi bekleniyor.

KAHİRE/AA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN