Rusya'dan Japonya ve ABD'yle gerginliği tırmandıracak hamle

Rusya'dan Japonya ve ABD'yle gerginliği tırmandıracak hamle

Rusya, yeni bir denizaltı savunma füzesi sisteminin Japon Denizi’nde başarılı bir şekilde test edildiğini duyurdu. Moskova rejiminin bu adımı Japonya ve ABD cephesinde ise 'gözdağı' olarak yorumlandı.

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Haziran'da başlayan savaş bütün hızıyla devam ederken, Moskova'nın Batı'yla ve doğu komşusu Japonya'yla arasındaki gerginlik de artıyor. Yaptırımlarla gücü kırılmaya çalışan Rusya, köşeye sıkıştıkça askeri hamlelerini artırmaya başladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, bir denizaltı savunma füzesi sisteminin son versiyonunun Japon Denizi’nde başarılı bir şekilde test edildiğini duyurdu.

JAPONYA VE ABD'YE GÖZDAĞI

Rusya’nın Pasifik Filosundaki Korvet tipi bir savaş gemisinden "Otvet" sistemiyle fırlatılan füzenin belirlenen su altı hedefini isabetli şekilde vurduğu kaydedildi.

Moskova’nın adımı, Japonya ve Pasifik bölgesindeki en büyük müttefiki olan Washington’a gözdağı olarak yorumlandı.

DÜŞMAN DENİZALTILARI YOK ETMEK İÇİN GELİŞTİRİLDİ

Düşman denizaltıları yok etmek için tasarlanan denizaltı karşıtı füze sistemi "Otvet"in, "91R1 Kalibr" füze sistemi baz alınarak geliştirildiği biliniyor.

Korvet, firkateyn ve diğer tipteki savaş gemilerine kurulabilen sistem aracılığıyla çeşitli füze türlerinin ateşlenebildiği belirtiliyor.

50 kilometreye kadar atış menzilli bulunan "Otvet" sistemi ile fırlatılan füzeler denizin 800 metre altında bulunan hedefleri vurabiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN