Günlerdir konuşuluyordu: Finlandiya'dan NATO kararı

Günlerdir konuşuluyordu: Finlandiya'dan NATO kararı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine başvurup başvurmayacağı konuşuluyordu. Finlandiya hükümeti, NATO'ya başvurma kararı aldığını duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sonrası NATO'ya başvurmayı tartışan İsveç ve Finlandiya cephesinden ilk adım geldi.

Finlandiya hükümeti, NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini açıkladı.

"ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ"

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö yaptığı açıklamada, "Bugün burada işlevsel şehirlere ve demokrasiye dikkat çekmek istiyorum. Sıradan insanlar kendi fikirleriyle, siyasi partilerle, hükümet meclisiyle demokrasinin ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Bunun sonucu olarak bugün tarihi bir gündeyiz. Finlandiya’nın güvenliğini en üst düzeye çıkaracağız" şeklinde konuştu.

Niinistö, ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği sorunlar hakkında Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

PARLAMENTO'DA TARTIŞILACAK

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"Bugün hükümet ve Cumhurbaşkanı arasında iyi bir işbirliğiyle önemli bir karara ulaştık. Parlamentonun önümüzdeki günlerde NATO üyeliğine başvuru kararını onaylayacağını umuyoruz.

Cumhurbaşkanı ile NATO üyesi devletler ve NATO’nun kendisi ile yakın bir temas halindeyiz.

Şimdiye kadar aldığımız destek için teşekkür etmek istiyorum. Finlandiya’da önümüzde hala parlamenter bir süreç var, ancak parlamentonun bu tarihi kararı, kararlılık ve sorumlulukla tartışacağına inanıyorum."

BERLİN'DEN DESTEK

Berlin’deki NATO Dışişleri Bakanları Gayri resmi Toplantısı sırasında bakanlar, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine başvurusunu desteklediklerini ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, "Finlandiya ve İsveç, NATO’ya katılmak için başvuruda bulunursa Birleşik Krallık bunu güçlü bir şekilde desteklemektedir" dedi.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana ise, "Bu ülkeler NATO’ya üyelik için başvurmaya karar verirse, onları memnuniyetle karşılayabileceğimizden, uzlaşma için tüm koşulların yerine getirilebileceğinden eminim" şeklinde konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN