Taliban put diye bombaladığı Buda heykellerini özel korumaya aldı

Taliban put diye bombaladığı Buda heykellerini özel korumaya aldı

Geçtiğimiz yıl Ağustos'ta Afganistan'ın yönetimini silah zoruyla devralan Taliban, ülkede ideolojisine ters gördüğü cansız mankenleri kesip, müzik aletlerini yakarken Buda heykellerini korumaya aldı. Çin ile milyar dolarlık yatırım anlaşması yapmayı planlayan Taliban yönetimi, "Heykellerin korunması hem bizim hem de Çinliler için çok önemli" dedi.

İdeolojisine ters olduğu gerekçesiyle ülkedeki mağazaların vitrinlerindeki cansız mankenlerin kafasını kestirip müzisyenlerin müzik aletilerini yaktıran Taliban, Çin'den yatırım çekmek amacıyla Buda heykellerini korumaya aldı. Çin'de yaklaşık bir milyar 400 milyon insan yaşıyor ve yapılan araştırmalara göre; halkın yüzde 73'ü herhangi bir dine inanmazken, sadece yüzde 15'i Budizm'e inanıyor.

taliban-haber.jpg

TALİBAN YATIRIM İÇİN BUDA HEYKELLERİNİ KORUMAYA ALDI

Afganistan'da Taliban dünyanın en büyük bakır rezervi olduğu düşünülen vadideki madenleri işlemesini umduğu Çin'le arasını iyi tutmak için; put olarak tanımladığı tarihi Buda heykellerinin korunacağını açıkladı.

Taliban 20 yıl önce iktidara ilk geldiklerinde ülkenin başka bir noktasında bulunan Buda heykellerinin pagan sembolleri olduğunu söyleyerek havaya uçurmuştu.

buda-son.jpg

Fakat Mes Aynak vadisindeki Buda heykellerini bizzat Taliban'ın silahlı güçleri koruyor. Tarihi sit alanının güvenlik şefi Hakumullah Mubariz milattan sonra birinci yüzyıldan kalma heykellerin korunmasının milyar dolarlık Çin yatırımları için kilit öneme sahip olduğunu belirtti. Mubariz "Bu heykellerin korunması hem bizim hem de Çinliler için çok önemli," ifadelerini kullandı.

Mubariz daha öncesinde bölgedeki dağlarda ABD destekli Afgan ordusu ile savaşırken Taliban'ın ülkenin kontrolünü ele geçirmesinin ardından hemen heykellerin olduğu bölgeye geçmiş. Mubariz bunu "Bunların ülke için çok önemli olacağını biliyorduk," ifadeleriyle anlattı.

taliban.jpg

euronews'in haberine göre; Afganistan'da daha önceki yönetimler de değerinin 1 trilyon dolar olduğu tahmin edilen madenleri işleyerek ülke ekonomisine katmak istemiş fakat bölgedeki savaş ve şiddet olayları yüzünden bunda başarılı olamamıştı. Şimdi ise Taliban bu zengin madenin sunacağı olanakların cazibesine kapılmış gibi görünüyor. Zira Çin'in yanı sıra İran, Rusya ve Türkiye gibi ülkeler yatırımları ile ABD'nin ayrlması ile oluşan otorite boşluğundan faydalanmaya çalışıyor.

KARZAİ ÇİN'LE 30 YILLIK ANLAŞMA İMZALAMIŞTI

Fakat Çin açık ara önde görünüyor. Mes Aynak'ta Taliban sonrası ilk büyük projeyi alan ülke olacak gibi görünüyor.

2008 yılında Başkan Hamid Karzai döneminde Çinli ortak girişim MCC ile yüksek kaliteli bakırı çıkarmak için 30 yılık bir anlaşma imzalanmıştı. Yapılan çalışmalarda bölgede 12 milyon ton mineral olduğu tespit edildi. Fakat proje lojistik ve hukuki sorunlar nedeniyle ilerleyemedi. Son olarak MCC personeli şiddet olayları nedeniyle 2014 yılında bölgeden ayrıldı.

mes-aynek-taliban.jpg

Taliban yönetimi ise MCC personelinin geri gelmesini ikna etmek için çalışmalara başladı. MCC ekibinin önümüzdek haftalarda Kabil'e giderek sözleşmeyle ilgili yeniden pazarlık etmesi bekleniyor. Sözleşmede heykellerin yeni bir yere taşınması kilit öneme sahip ve Çinliler daha önce yüzde 19,5 olarak anlaşılan Afganistan'a ödenecek payı yarı yarıya da azaltmak istiyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN