Üç Baltık ülkesi ve Bulgaristan 20 Rus diplomatı sınır dışı edecek

Üç Baltık ülkesi ve Bulgaristan 20 Rus diplomatı sınır dışı edecek

Bulgaristan ile üç Baltık ülkesi Litvanya, Letonya ve Estonya, Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya'ya karşı ilave adımlar atma kararı aldı. 10'u Bulgaristan'dan olmak üzere toplam 20 Rus diplomatın "istenmeyen kişi" ilan edilerek sınır dışı edileceği açıklandı.

Bulgaristan'da Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Sofya Büyükelçiliği'nde görev yapan 10 diplomatı “istenmeyen kişi” ilan ettiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkede akredite Rus diplomatlara Bulgaristan’ı terk etmeleri için 72 saat süre verildiği bildirildi.

Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Georgiev, Rusya Büyükelçisi Eleonora Mitrofanova’yı bakanlığa çağırarak, diplomatların sınır dışı edilmesine ilişkin bir nota verdi.

Dışişleri Bakanlığı, sınır dışı edilecek diplomatların, diplomatik ilişkileri ele alan Viyana Anlaşması'na aykırı faaliyet gösterdiklerini ifade etti.

Bulgaristan ile Rusya arasında son yıllarda devam eden “casus avı” kapsamında, Bulgaristan'ın 2019'dan bu yana “casusluk yaptıkları suçlamasıyla” sınır dışı ettiği diplomat sayısı 20’ye ulaştı.

ÜÇ ÜLKEDEN "EŞ GÜDÜMLÜ" RUSYA KARARI

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics de Twitter'dan yaptığı paylaşımında, "Letonya, Rus Büyükelçiliği'nde görev yapan 3 diplomatı, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırgan tavrından ve diplomatik statülerine aykırı faaliyetlerinden dolayı sınır dışı etme kararı aldı" açıklamasında bulundu. Dışişleri Bakanı bu kararın, Litvanya'nın dört ve Estonya'nın ise üç Rus diplomatı sınır dışı etme kararı ile eş güdümlü olarak alındığını ifade etti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Rus özel servislerinin Ukrayna'daki "barışçıl halka karşı işlenen suçların organizasyonuna karıştığını" belirterek, "Bu sebeple topraklarımızda bu yapıların temsilcilerini ve Litvanya'nın ulusal güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz" açıklamasında bulundu.

Estonya'dan yapılan açıklamada ise tıpkı Bulgaristan gibi üç Rus diplomatın Viyana Sözleşmesi'ni ihlal etmesinden dolayı Rus Büyükelçiliği'ne nota verildiği ifade edildi.

Sınır dışı kararlarına Rusya'dan tepki gecikmedi. Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova Telegram'dan yaptığı kısa paylaşımda "haksız yere alınmış" tüm sınır dışı kararlarına "uygun karşılığın" verileceğini açıkladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN