Zulüm boyut değiştirdi: Yapay zekadan kaçamıyoruz

Zulüm boyut değiştirdi: Yapay zekadan kaçamıyoruz

Çin'in Doğu Türkistan'daki 'toplama kampları' uluslararası toplum tarafından da büyük tepki ile karşılanırken, birçok ülkenin Uygur Türklerine yönelik devam eden baskılara karşı sessizliği tartışma konusu. Zulmün dozu her geçen gün artarken, Uygurlara yönelik bir baskı aracı daha ortaya çıktı. BBC'nin araştırmasına göre, duygu analizi için kullanılan yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi Uygur Türkleri üzerinde de denendi: Yapay zeka yüzünden saklanacak yerimiz kalmadı.

BBC'nin araştırmasına göre, duygu analizi için kullanılan yapay zeka ve yüz tanıma teknolojisi Doğu Türkistan'daki Uygur Türkleri üzerinde denendi. BBC'ye konuşan bir yazılım mühendisi, bölgedeki polis merkezlerine bu sistemleri yerleştirdiğini öne sürdü.

İDDİALARA CEVAP YOK

İddiaya ilişkin kanıtları gören bir insan hakları savunucusu, uygulamanın "şok edici olduğunu" söyledi. Londra'daki Çin Büyükelçiliği iddialara doğrudan cevap vermedi ama tüm etnik grupların siyasi ve sosyal haklarının koruma altında olduğunu ifade etti.

FOTOĞRAFLARINI GÖSTERDİ

Yazılım mühendisi, güvenlik kaygıları nedeniyle kimliğini gizli tutma şartıyla BBC'nin araştırmacı gazetecilik programı Panorama'ya konuşmayı kabul etti. Mühendisin çalıştığı şirketin de adı açıklanmadı.

Mühendis, Panorama programında, duygu tanıma sisteminin yerleştirildiğini iddia ettiği, 5 tutuklu Uygur Türkü'nün fotoğrafını gösterdi ve "Çin hükümeti, Uygurları laboratuvarlardaki fareler gibi bazı deneyleri için denek olarak kullanıyor" diye konuştu.

Mühendis, bölgedeki polis merkezlerine kameraları yerleştirme göreviyle ilgili de "Deneklere 3 metre mesafeye duygu tespit kamerası yerleştirdik. Yalan makinesine benziyor ama daha ileri bir teknoloji" dedi.

"DERİ GÖZENEKLERİ TESPİT EDİLİYOR"

Çin genelindeki polis merkezlerinde 'yaygın olarak bulunan dizginleme sandalyelerinin' kullanıldığını ifade eden mühendis, "Bilekleriniz metal bağlarla kilitleniyor, aynısı ayak bileklerinize de yapılıyor" diye devam etti.

Mühendis, yapay zeka sistemlerinin yüz ifadeleri ve deri gözeneklerindeki dakikalık değişimleri bile tespit ve analiz edilebildiği ile ilgili kanıtlar da gösterdi.

Mühendisin iddialarına göre, yazılımlar daire grafikler yaratıyor ve grafikteki kırmızı alanlar zihnin olumsuz veya huzursuz hissettiği anları yansıtıyor. Mühendis, yazılımın "güvenilir kanıt olmadan hükme varılma amaçlı kullanıldığını" iddia etti.

"DİN ÖZGÜRLÜKLER TAMAMEN GÜVENCE ALTINDA"

Londra'daki Çin Büyükelçiliği, bölgede duygu tanıma yazılımının kullanılıp kullanılmadığıyla ilgili sorulara cevap vermedi ama şu açıklamayı yaptı:

"Sincan'daki bütün etnik grupların siyasi, ekonomik, sosyal hakları ve dini özgürlükleri tamamen güvence altındadır. İnsanlar, etnik geçmişlerine bakmaksızın uyum içinde yaşıyor ve kişisel özgürlüklerine herhangi bir kısıtlama olmadan istikrarlı ve huzurlu bir hayatın keyfini çıkarıyor."

"BUNLAR ÇOK ŞOK EDİCİ BULGULAR"

Kanıtlar, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Çin Direktörü Sophie Richardson'a da gösterildi.

Richardson, şunları kaydetti: "Bunlar çok şok edici bulgular. Daire grafiğine indirgenen insanlar, zorlayıcı şartlar, olağanüstü bir baskı altında ve tedirginlik içinde olan insanlar. Bu da suçluluk emaresi olarak değerlendiriliyor, bunun çok sorunlu olduğunu düşünüyorum."

"UYGUR HAYATI VERİ OLUŞTURMAKTAN İBARET"

Colorado Üniversitesi'nden Darren Byler'a göre, Uygur Türkleri, yerel bölge yetkililerine düzenli olarak DNA örnekleri vermek zorunda kalıyor, dijital taramalardan geçiriliyor ve çoğu hükümetin geliştirdiği, rehber ve mesajlar dahil birçok veriyi toplayan, cep telefonu uygulamasını indirmeye zorlanıyor.

Byler, "Uygur hayatı artık veri oluşturmaktan ibaret. Herkes cep telefonunun yanında taşınması zorunlu bir şey olduğunu biliyor. Taşımazsanız gözaltına alınabilirsiniz, takip edildiğinizi biliyorlar. Kaçış yokmuş gibi hissediyorlar" diye konuştu.

"SİSTEM ONLARCA BİLGİ TOPLUYOR"

Verilerin çoğu 'Entegre Ortak Operasyonlar Platformu' adı verilen bilgisayar sistemi içinde toplanıyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, bu sistemin şüpheli davranışları tespit ettiğini söylüyor.

Richardson, sistemle ilgili şunları söyledi: "Sistem, onlarca farklı yasal davranış türleri hakkında bilgi topluyor. Buna, ön kapı yerine arka kapıdan çıkmak, kendilerine ait olmayan bir arabaya yakıt koymak da dahil. Yetkililer, şimdi insanların evlerinin dış kapılarına QR kodu yerleştiriyor. Böylece, evde kimin bulunması gerektiğini, kimin bulunmaması gerektiğini kolayca öğrenebiliyorlar."

HUAWEİ'DEN AÇIKLAMA

Çinli teknoloji şirketlerinin devletle ne kadar yakın ilişkide olduğu her zaman tartışma konusu oldu.

ABD merkezli araştırma grubu IPVM, bu şirketlerin patentlerinde, Uygur Türklerinin tespiti için özel olarak tasarlanan yüz tanıma ürünleri ile ilgili kanıtlara ulaştıklarını öne sürüyor.

Huawei ve Çin Bilim Akademisi'nin Temmuz 2018'de yaptığı bir patent başvurusundaki yüz tanıma ürünü için bireyleri etnik özelliklerine göre, ayırt edebilme özelliği bulunduğu belirtiliyor.

Huawei ise grubun araştırmasına cevap olarak "teknolojinin, toplumun herhangi bir üyesine ayrımcılık veya baskı amaçlı kullanılmasını onaylamadıklarını" söyledi ve faaliyetlerinin "Hükümetten bağımsız olduğunu" ifade etti.

""GEORGE ORWELL BİLE HAYAL EDEMEMİŞTİR"

Araştırma grubu IPVM ayrıca, şirketin 'Bir Kişi, Bir Dosya' adlı bir teknoloji geliştirdiği ile ilgili de belgelere ulaştı.

IPVM'den Conor Healy sistemi şöyle anlattı: "Her bir birey için hükümet kişisel bilgileri, siyasi faaliyetlerini, ilişkilerini topluyor… bu kişinin davranışlarının anlaşılması, ne tür bir tehdit oluşturabileceğinin tespit edilmesi için her türlü veriyi topluyor. Her türlü muhalefeti imkansız kılıyor ve hükümete vatandaşlarının davranışlarıyla ilgili gerçek tahminler yaratıyor. Bir hükümetin bu tür analizler yapma kapasitesine sahip olacağını George Orwell bile hayal edememiştir."

Huawei, 'Bir Kişi, Bir Dosya' sisteminin teknoloji gelişimine dahil olup olmadığı sorusuna doğrudan cevap vermedi ama şirketin hükümetten bağımsız faaliyet gösterdiğini yineledi.

Çin'in Londra Büyükelçiliği ise bu programlar ile ilgili "bilgi sahibi olmadığını" söyledi.

"56 ETNİK YAPIYA ATIF YAPTI"

IPVM ayrıca Çin pazarlama şirketi Hikvision'e ait, Uygurların tespit edilmesi için geliştirilen bir yapay zeka kamerasının reklam belgelerine ve bir diğer teknoloji devi Dahua'ya ait, yine Uygur Türklerini tespit eden bir yazılıma ulaştıklarını da iddia etti.

Dahua, patentlerinin Çin'de tanınan 56 etnik yapıya atıf yaptığını ve özellikle içlerinden birinin hedef alınmadığını söyledi.

Şirket, "insanların güvenliğini sağlamaya yardım etmeyi amaçlayan ürünler ve hizmetler sunduklarını" söyledi ve İngiltere dahil faaliyet gösterdikleri "her pazarın yasalarına, düzenlemelerine uyduklarını" belirtti.

"ÇİN'İN DIŞINDA BU TİP SUÇLAMALARDAN ÇOK VAR"

Hikvision, internet sitelerindeki ayrıntıların doğru olmadığını belirtip "uygun değerlendirme olmaksızın internet güncellemesi yapıldığını" ifade etti. Şirket, ürün yelpazelerinde "azınlık bir grubu tespit ve analiz etme teknolojisine sahip ürünler bulunmadığını veya satışı yapılmadığını" kaydetti.

BBC'ye konuşan Çin'in yapay zekadan sorumlu Ulusal Komitesi Başkanı Dr. Lan Şue, patentlerden haberdar olmadığını belirterek şunları kaydetti: "Çin'in dışında bu tip suçlamalardan çok var. Çoğu doğru değil. Sincan yerel hükümetinin gerçekten Sincan halkını koruma sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Eğer bu bağlamda teknoloji kullanıldıysa bu da gayet anlaşılır bir durum."

Çin'in Londra Büyükelçiliği ise BBC'ye açıklamasında daha sert bir karşılık verdi ve "Uygurları analiz etme özelliği bulunan herhangi bir sözde yüz tanıma teknolojisi diye bir şey kesinlikle yoktur" ifadelerini kullandı.

Dünya genelindeki yaklaşık 800 milyon gözetim kamerasının yarısının Çin'de bulunduğu tahmin ediliyor. Gazeteci Hu Liu hayatının her anının gözetlendiği hissine kapıldığını söylüyor.

"YAPAK ZEKA SAKLANACAK YERİMİZ KALMADI"

Çin'in Chongqing gibi çok sayıdaki akıllı şehirlerinde ise şehir altyapısına yapay zeka yerleştirilmiş durumda. BBC Panorama programına konuşan Chongqing merkezli araştırmacı gazeteci Hu Liu, kendi deneyimini şöyle anlattı: "Evden çıkıp asansöre adım attığınızda sizi bir kamera görüntüler. Her yerde kamera var. Ben bir yere gitmek için evden çıktığımda taksi çağırıyorum, taksi şirketi verileri hükümete yüklüyor. Sonra birkaç arkadaşla buluşmak için bir kafeye gidebilirim.

Orada da yetkililer kafedeki kameralarla yerimi öğrenebiliyor. Bazı arkadaşlarımla buluştuktan sonra hemen hükümetin benimle temasa geçtiği zamanlar olmuştu. Beni 'Bu kişiyle bir daha görüşme, bir daha şöyle yapma, böyle yapma' uyarıları yaptılar. Yapay zeka yüzünden saklanacak yerimiz kalmadı."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN