Wagner'e ait uçak Mali'de düştü: Prigojin'den sonra bir uçak kazası daha

Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Prigojin'in hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından Wagner'e ait bir askeri uçak Mali'de Gao Havalimanı’nda iniş sırasında pistten çıktı. Olay anına ilişkin dün yayınlanan görüntülerde uçağın düştükten sonra alev aldığı görüldü. Mali ve Wagner askerlerini taşıyan uçakta 140 kişi hayatını kaybetti.

Mali’de, Rus özel askeri şirketi Wagner’e bağlı Ilyushin IL-76 askeri nakliye uçağı 23 Eylül Cumartesi sabahı inişi sırasında önce pistten çıktı ardından alev aldı. Mali ve Wagner askerlerini taşıyan uçakta 140 kişi hayatını kaybetti.

wagner-2.jpg

UÇAK DÜŞTÜKTEN SONRA ALEV ALDI

Olay anına ilişkin görüntüler ise dün yayınlandı. Görüntülerde, inişi sonrası pistte ilerlemeye devam eden uçak, kalan pist uzunluğunda durmayı başaramadı ve çevre yolunu geçerek setten düştü. Düştükten sonra alev alan uçakta ölenler arasında bir Rus pilotun da olduğu belirtildi. Kazanın uçağın yakıt deposundaki bir arızadan kaynaklanmış olabileceği belirtilirken, olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

KAZADAN BİR HAFTA ÖNCE HAVA KUVVETLERİNE TESLİM EDİLMİŞ

Mali’de bulunan Gao havaalanı Malili askerler, Wagner paralı askerleri ve BM istikrar misyonu askeri personeli tarafından kullanılıyor. Uçağın daha önce Wagner Grubuna ait olduğu ve kazadan yaklaşık bir hafta önce Hava Kuvvetlerine teslim edildiği biliniyor.

WAGNER'İN LİDERİ PRİGOJİN'İN UÇAĞI DA DÜŞMÜŞTÜ

Rus paralı asker grubu Wagner'in lideri Yevgeny Prigojin'in de içinde olduğu özel jet Moskova yakınlarında düşmüştü. Düşen jette Wagner lideri Prigojin'in de içinde olduğu 3'ü mürettebat 10 kişi hayatını kaybetmişti.