Zelenskiy’den dünyayı tedirgin eden açıklama

Zelenskiy’den dünyayı tedirgin eden açıklama

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı 'işgal operasyonu' 2 aydır devam ediyor. Savaşa dair açıklamalarda bulunan Ukrayna liderinin müzakere açıklaması ise tüm dünyayı tedirgin etti. Zelenskiy, Rus askerlerinin işlediği suçlar nedeniyle müzakerelerin sonlanabileceğini söyledi.

Polonyalı gazetecilere röportaj veren Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile Ukrayna arasında 2 aydan uzun süredir devam eden savaşa dair açıklamalarda bulunurken Rusya ile müzakerelerin tamamen durdurulması konusunda yüksek risklerin olduğunu belirtti.

'BÖYLE BİR ORTAMDA KONUŞMAK KOLAY DEĞİL'

Ülkesinin Rusya ile müzakerelerine değinen Zelenskiy, "Herhangi bir görüşmenin tamamen durdurulması konusunda yüksek riskler var. Bu, Rus ordusunun girdiği yerlerdeki sonuçlarla ilgilidir. Mariupol ve Buça'da yaşananlar nedeniyle insanlar onları öldürmek istiyor. Böyle bir ortamda konuşmak kolay değil" ifadelerini kaydetti.

İki ülke heyetlerinin çeşitli seviyelerde çevrim içi görüştüğünü belirten Zelenskiy, "Biz, tek bir oyuncunun oynadığı siyasi tiyatro gösterisinde yer almak istemiyoruz. Rus tarafı, esir değişiminin olacağını ilk başta teyit ediyor ancak sonradan bu gerçekleşmiyor" diye konuştu. Zelenskiy, bu sorunların çözülmesi için iki liderin doğrudan görüşmesi gerektiğini vurguladı.

Kiev bölgesinde yeni toplu mezarın bulunduğunu ifade eden Zelenskiy, şimdiye kadar buna benzer mezarlarda toplam 900 kişinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN