3 milyar TL'lik yemek siparişinde fiş açığı: %1'lik KDV Müşteriye %10 olarak yansıdı

3 milyar TL'lik yemek siparişinde fiş açığı: %1'lik KDV Müşteriye %10 olarak yansıdı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, online yemek siparişi ile restoranların kestiği fişler arasında 3 milyar TL fark olduğunu tespit etti. Öte yandan, %1'lik KDV'nin müşteriye %8-10 olarak yansıtılarak haksız kazanç sağladıkları ortaya çıktı. Bakanlık, küçük işletmelerin fatura düzenlemeyerek vergi kaybına yol açan yemek satışlarını ve POS cihazları üzerinden kayıt dışı yapılan satışlar için harekete geçti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, online yemek siparişi ile restoranların kestiği fişler arasında arasında tutarsızlıklar olduğunu tespit etti. İşletmelerin, yüzde 10 olarak tahsil ettikleri KDV'yi yüzde 1 olarak beyan ederek haksız kazanç sağladıkları ortaya çıktı. Böylelikle, online yemek siparişi ile restoranların kestiği fişler arasında 3 milyar TL fark olduğunu tespit etti.

YEMEK KURYELERİNDE VERGİ DENETİMİ ARTIYOR

Ekonomim.com'dan Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi gelirlerini artırmak adına e-ticaret üzerinden yemek siparişleri ve kayıt dışı POS cihazlarıyla yapılan satışları yakın markaja almış durumda. Ayrıca, işletmelerin KDV tahsilatı ile beyanı arasındaki farklar da denetim kapsamına alındı.

KAYIT DIŞI SATIŞLAR MERCEK ALTINDA

Bakanlık, özellikle küçük işletmelerin fatura düzenlemedikleri yemek satışlarını ve POS cihazları üzerinden kayıt dışı yapılan satışları tespit etmeye başladı. Türkiye Bankalar Birliği'nin POS cihazı listesi ile mükelleflerin elindeki POS cihazlarının listeleri karşılaştırılmaya başlandı.

ONLİNE YEMEK SİPARİŞLERİNDE VERGİ KAYBI

Ticaret Bakanlığı verilerine göre sadece geçen yılki cirosu 20 milyar liraya yaklaşan çevrimiçi yemek sektöründe, bu hacim katlanarak artıyor. Bakanlık, e-ticaret sitelerinin komisyon faturalarını kesmesine rağmen, bu ürünleri satan birçok şirketin belge düzenlemeyerek vergi kaybına yol açtığını tespit etti. Bu yolla bulunan matrah farkının 3 milyar lirayı bulduğu kaydediliyor.

POS CİHAZLARINDAN KAYIT DIŞI SATIŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın denetimleri sırasında, işletmelerin birden fazla POS cihazı kullanarak, yalnızca birini yazarkasaya bağlayıp diğerleriyle kayıt dışı satış yaptıkları ortaya çıktı. Bankalar Birliği'nden alınan POS cihazı listeleri, mükellef listeleriyle karşılaştırılarak, kayıt dışı cihazlar belirlendi.

KDV BEYANI İLE TAHSİLAT ARASINDA FARK

İşletmelerin KDV tahsilatı ile beyanları arasında tutarsızlıklar tespit edildi. İşletmelerin, yüzde 10 olarak tahsil ettikleri KDV'yi yüzde 1 olarak beyan ederek haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN