7 Bin Yıllık Uykusundan Uyandı! Türkiye'nin Dertlerini Bitirecek! Kayseri 'de bulundu Diyarbakır'da Yaşama Döndürüldü

7 Bin Yıllık Uykusundan Uyandı! Türkiye'nin Dertlerini Bitirecek! Kayseri 'de bulundu Diyarbakır'da Yaşama Döndürüldü

Kayseri'de bulunan tohum Diyarbakır'da yeşerdi. Türkiye'nin tüm derdine deva olacağı açıklanan tohumun normal tohumlardan 3 kat daha verimli olduğunu söyleyen tarım uzmanları Türkiye'nin açlık sorununun çözüleceği gibi yurt dışına da ihraç edileceğini açıkladı. İşte 7 bin yıllık uykusundan uyandırılan tohumun hikayesi...

Kayseri'de kazı yapan arkeologlar Kültepe kazısı sırasında 7 bin yıllık bir kaç tane buğday tohumu buldular. 7 bin yaşındaki bir kaç buğday tanesi önce Muğla'nın Marmaris ilçesinde tarım arazisi kiralayan bir girişimci tarafından üretildi. Kazılar sırasında küpte bulunan bir kaç tane buğdayın yeşereceğine inanmayanlar 7 bin yıl sonra yaşanan mucize karşısında şaşırdılar.

7 BİN YILLIK ATA TOHUMU DİYARBAKIR'DA HAYAT BULDU

Kayseri'de bulunan Siyez buğdayının hakiki Anadolu buğdayı olduğunu açıklanırken Diyarbakırlı çiftçiler büyük verim elde edeceklerini umdukları genetiği bozulmamış olan buğdayı ekmeye başladı. Diyarbakır'ın sur ilçesinde siyez buğdayının ilk kez ekimini yapan genç çiftçi Özkan Yıldırım bugüne kadar ektiği diğer buğdaylara göre siyez buğdayından 3 kat daha verim aldığını söyledi. Özkan Yıldırım siyez buğdayının maliyetinin az bakımının da daha kolay olduğunu belirterek tüm çiftçilere önerdi.

siyez-bugdayi-kayseri-7-bin-yillik.jpg

İLK BİR MÜHENDİS EKTİ SONRA TÜM BÖLGELERE BİR AVUÇ VERDİ

Atalık tohumdan siyez buğdayı eken Özkan Yıldırım Kayseri'de bir küpte bulunan bir kaç tane buğdayı il kez Marmaris'te bir mühendis ekmiş. Marmaris'te 7 bin yıllık uykusundan uyandırılan atalık siyez buğdayı tohumunu Diyarbakır'da kendisinin ektiğini söyledi. Özkan Yıldırım bir dekar alana atalık tohumu normal tohumun yarısından daha az ektiğini ve atalık tohumun yabani otları bastırarak ilaca gerek duymadığını belirtti. Özkan ayrıca atalık tohumda daha çok dane olduğunu bununda verimi 3'e katladığını açıkladı.

siyez-bugdayi.jpg

SAMAN OLARAK DA ÇOK FARKLI

Diyarbakırlı çiftçi Özkan Yıldırım atalık siyez buğdayının saplarının normal buğdaydan çok daha kalın olduğunu ve bu nedenle daha çok saman elde ettiklerini söyledi. Hayvancılık içinde büyük fayda sağlayacak olan siyez buğdayı ekimine Diyarbakır'da pek çok noktada başlandı. Türkiye'nin her tarafına yayılması gereken atalık tohum sayesinde ülkenin buğday sorunu kalmayacağını hatta yurt dışına ihraç edebilecek düzeye dahi gelinebileceğini ifade etti. Kayseri'de bulunan Marmaris'ta bir ziraat mühendisi tarafından üretilen atalık siyez buğdayı tohumu şimdi Diyarbakırlı çiftçilerin yüzünü güldürüyor.


Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN