Airbnb için yasa teklifi netleşiyor: Ruhsatı olmayana 1 milyon TL ceza

Airbnb için yasa teklifi netleşiyor: Ruhsatı olmayana 1 milyon TL ceza

Meclisin açılmasıyla San Francisco merkezli ev kiralama platformu Airbnb'ye yönelik yeni düzenlemenin de ayrıntıları netleşmeye başladı. Airbnb'de evini kiralamak isteyenlere bakanlıktan 'turizm konutu' ruhsatı alma zorunluluğu planlanıyor. Ruhsatı alabilmek için evin bazı özellikleri de karşılaması gerekli. Yasa teklifi meclisten geçerse kurala uymayanlara 1 milyon TL'ye varan ceza da gündemde.

Türkiye'de son dönemde gündemde yerini koruyan günlük ev veya oda kiralama sistemi olan Airbnb platformu üzerinden yapılan kiralamalara yeni düzenleme geliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 1 Ekim itibarıyla yasama yılına başlamasıyla Airbnb'ye yönelik yasa teklifinin ayrıntıları da belli olmaya başladı.

Bu ay içerisinde Meclis'e sunulması planlanan yasayla birlikte günlük kiralık evleri kiralayanlar da kiraya verenler de sorumlu olacak.

'Airbnb evleri turizm sektörünün dengesini bozdu' yönünde gelen eleştirilerin ardından bu konu hakkında da düzenleme getirilmesi planlanıyor. Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; evlerini günlük kiralamak isteyenler Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 'Turizm konutu' ruhsatı alacak ve bu ruhsatı dışarıdan görünecek şekilde konutun kapısına asacak. Bu ruhsata sahip olmayanları evini günlük kiraya veremeyecek.

RUHSAT ALMA ŞARTLARI NELER?

Evini günlük kiraya vermek isteyenlerin ruhsat alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekecek.

- Düzenlemenin hayata geçmesi durumunda, günlük kiralık evlerde yangın merdiveni, yangın raporu belgesi, atık kontrol belgesi zorunlu tutulacak.

- Günlük kiralık evlerde; bir otel odasında bulunması zorunlu malzemelerin (Saç kurutma makinesi, nevresim, havlu) sağlanması da istenecek.

- Komşuların hepsinden muvafakatname alınması da zorunlu kılınırken, bir apartman sakinin bile itirazı halinde günlük kiralama yapılamayacak.

KURALA UYMAYANA 1 MİLYON TL CEZA

Kanunun Meclis'ten geçip, Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte günlük kiralama yapanlar kurallara uymadığı takdirde para cezasıyla da karşılaşacak.

Daire başına 1 milyon lira ceza uygulaması planlanırken, eksik belge ve kiralamaya devam edilmesi durumunda evler mühürlenecek.

Günlük kiralık evlerde, otellerde de olduğu gibi kiralama yapacak kişinin kimlik bilgileri alınacak Emniyet'le paylaşılacak.

Bu işlemlerin kolay ve hızlıca yapılabilmesi için e-Devlet'te bir arayüz açılacak, bilgi paylaşımı yapmayan ev sahipleri de cezai yaptırımlarla karşılaşacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN