Akaryakıt ürünlerinde 3 gün üst üste indirim! Benzine ve motorine hangi gün ne kadar indirim gelecek?

Akaryakıt ürünlerinde 3 gün üst üste indirim! Benzine ve motorine hangi gün ne kadar indirim gelecek?

Küresel piyasalardaki petrol fiyatlarındaki düşüşün devam edeceğini öngören sektör temsilcileri KARAR'a 22 Haziran Çarşamba günü benzinde bir miktar indirim beklediklerini açıkladı. Sektör temsilcileri ayrıca yarın da benzinde bir miktar indirim olacağını, düşüşlerin devam etmesi ve dolar kurunda bir değişiklik olmaması durumunda motorin fiyatlarında da cumartesi gecesi büyük bir indirim beklediklerini belirtti. İşte benzine ve motorine gelecek indirimlerin oranları...

HAVA ASAL | KARAR

Petrol fiyatları, hem küresel ekonomideki resesyon korkusu hem de ABD Başkanı Joe Biden'ın son zamanlarda ülkede sert bir şekilde yükselen yakıt fiyatlarını düşürmek için harekete geçerek yeni hamleler yapması nedeniyle gerilemeye devam ediyor. Ham petrol fiyatlarının düşmesi ile akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının da gerilemesi bekleniyordu. Benzinde il indirim bu gece yarısı gelecek ama indirimin 3 gün devam etmesi bekleniyor.

22 Haziran Çarşamba günü brent ham petrolünün varil fiyat yüzde 3,4 gerileyerek 110,5 doları gördü. Bu arada ABD hafif ham petrolü yüzde 3,7 düşüşle 105,5 dolara kadar geriledi.

putin-zelensky.jpg

RUSYA UKRAYNA SAVAŞI PETROL FİYATLARINI YÜKSELTİRKEN DURGUNLUK ENDİŞESİ FİYATLARI AŞAĞIYA ÇEKTİ

Küresel ekonomide durgunluk endişesi savaş korkusunun ve savaşın getirdiği yıkımın da önüne geçti. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve bu savaşın beklenenden daha uzun sürmesi arz sorununu tetikledi. arz sorunu da otomatik olarak petrol fiyatlarını bir ok gibi yukarıya doğru itti. Ama küresel piyasalarda ekonomik durgunluk olarak da adlandırılan resesyon beklentisi her şeyi altüst etti. ABD Merkez Bankası FED başta olmak üzere bir çok ülkenin merkez bankaları yükselen enflasyon nedeniyle parasal sıkılaşmaya gitti. Bir çok merkez bankası faizleri arttırdı ve arttırmaya da devam ediyor. Küresel ekonomik durgunluğun talep üzerinde negatif etkisi olacağı yönündeki öngörüler nedeniyle petrol fiyatları geri çekiliyor.

biden-petrol.jpg

PETROL FİYATLARININ GERİ ÇEKİLMESİNDE BİDEN ETKİSİ

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın bugün ülkede yükselen akaryakıt fiyatlarını düşürmek için geçici olarak akaryakıt ürünlerinden alınan vergilerin kaldırılması için çağrı yapması bekleniyor. Ayrıca ABD Başkanı Biden'in yarın akaryakıt fiyatları yükseldikçe karlarına rekor düzeylerde kar katan uluslararası 7 petrol şirketinin temsilcileri ile görüşmesi bekleniyor. ABD Başkanı Biden 20 Haziran Pazartesi gününden beri akaryakıt ürünlerinin fiyatının düşürülmesi için hamle üzerine hamle yapıyor.

akaaryakit-utunleri-zam.jpg

PETROL FİYATLARININ YÜKSELMESİ BENZİN, MOTORİN VE LPG FİYATLARINI DA TETİKLİYOR

Ham petrol fiyatlarındaki yükseliş pek tabi ki akaryakıt ürünleri olan benzin, motorin ve LPG fiyatlarına da yansıyor. Türkiye ise küresel piyasalardaki akaryakıt ürünlerinin fiyatlarının değişmesinden en çok etkilenen ülke oldu. Çünkü Türkiye sadece uluslararası piyasalardaki petrol fiyatlarının dalgalanmasından etkilenmiyor. Türkiye çok sert yükselen akaryakıt fiyatları bir de döviz kurundaki dalgalanmalardan etkileniyor. Son zamlardan sonra motorin fiyatları 30 lirayı aşarken benzinin litre fiyatı da 30 lira sınırına dayanmıştı.

akaryakıt ürünlerindeki zam direk lojistik sektöründeki maliyetleri de arttırıyor ve bu da iğneden ipliğe her şeye zam olarak yansıyor. Yani akaryakıt fiyatlarındaki yükselme ile yüksek enflasyon arasında da doğru orantı var.

petrol-fiyati-dusus.jpg

MOTORİN LİTRE FİYATINA BİR YILDA YÜZDE 316 ZAM

İstanbul'da motorinin litre fiyatı bir yıl önce 7 lira 20 kuruşken bir yıl içinde gelen yüzde 316 zamla 29 lira 94 kuruş oldu. 2022 yılının ocak ayında ise motorinin litre fiyatı11 lira 43 kuruştu. Son 6 ayda motorin fiyatlarına yüzde 162 zam geldi.

BENZİN FİYATLARINA BİR YILDA YÜZDE 256 ZAM GELDİ

Benzinin litre fiyatı bir yıl önce tam da bu zamanlarda 7 lira 72 kuruştu. Şu an ise benzinin litre fiyatı bir yılda yüzde 256 zamlanarak 27 lira 51 kuruşa yükseldi. Benzine 20022 yılının ocak ayından bu güne kadar toplam yüzde 124 zam geldi.

benzin-001.jpg

AKARYAKITA 3 GÜN ÜST ÜSTTE İNDİRİM VAR

KARAR'ın sektör kaynaklarından edindiği bilgiye göre, benzinin litre fiyatına bu gece yarısı 25 kuruşluk indirim gelecek. İndirim Perşembe günü de devam edecek ve yarın gece de 75-85 kuruş arası yeni bir indirim gelecek. Sektör kaynakları ham petrol fiyatlarındaki düşüş devam ederse cumartesi gecesi de motorinin litre fiyatına da 1 lira 34 kuruşluk indirimin gelme olasılığı çok güçlü olarak görünüyor.

DOLAR KURUNDA YÜKSELİŞ OLMAZSA DÜŞÜŞLER DEVAM EDER

Küresel piyasalarda ham petrol fiyatı 14 Haziran da 123 doları görerek yeni bir zirve yapmıştı.

22 Haziran Çarşamba günü petrol fiyatları 107 dolardan işlem görüyor. Petrol piyasasında fiyatlar bu yönde devam ederse ve kurda bir yükseliş olmazsa, indirim sürecinin devam etmesi bekleniyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN