Bakanlık açıkladı! Sadece çocuklu aileleri kapsıyor! PTT üzerinden 600 TL'lik yardım için başvurular başladı

Bakanlık açıkladı! Sadece çocuklu aileleri kapsıyor! PTT üzerinden 600 TL'lik yardım için başvurular başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaptığı yardımlar devam ediyor. Bakanlık bu doğrultuda çocuk sahibi ailelere yaptığı yardımları ise hızlandırarak yeni 600 TL yardımına imza attı. İşte, çocuklu ailelere yapılacak 600 TL'lik yardım şartı...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardımlarla ilgili vatandaşlara sürekli bilgi veriyor. Bakan Yanık, Eylül ayı içinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara 9,6 milyarlık ödeme yapıldığını açıkladı. Bu yardımlardan biri de doğum parasıdır. Doğum parası yardımıyla ailelere nakit ödeme gerçekleştiriliyor.

DOĞUM PARASI NASIL ALINIYOR?

Doğum parası T.C vatandaşları ve Mavi Kartlı kişilere verilmektedir. Söz konusu yardım 15.05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumları kapsar.

Doğum parası almak isteyenlerin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri'ne veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapması gerekiyor. Nüfus müdürlüğünde çocuk için Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt işlemi yapıldıktan sonra başvuru formu eksik olmadan doldurulmalıdır.

 doğum parası

PTT üzerinden yapılan ödemelerde birinci çocuğa 300 TL, 2. çocuğa 400 TL, 3. çocuk ve sonraki çocuklara da 600 TL verilmektedir.

ÖDEMESİNİ ALMAYANIN YARDIMI İPTAL EDİLİYOR

Ödemeler kişilerin T.C veya Mavi Kart numaralarıyla PTT üzerinden yapılıyor. Bir sene içerisinde ödemesini almayanın hakkı iade ediliyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN