Binlerce esnaf erken emeklilik için günleri sayıyor! SGK Başuzmanı: O işi yapanlar erken emekli olamayacak

Binlerce esnaf erken emeklilik için günleri sayıyor! SGK Başuzmanı: O işi yapanlar erken emekli olamayacak

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs seçimleri öncesi esnafa erken emeklilik müjdesi vermişti. Erdoğan tarafından verilen müjde sonrası milyonlarca küçük esnaf erken emeklilik için Bağ-Kur SSK prim günü eşitlemesiyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Vatandaşlar 'Küçük esnaf nasıl emekli olacak?' sorusunu araştırırken Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş'tan korkutan açıklama geldi. O işi yapanlar erken emekli olamayacak! Hemen listeyi kontrol edin.

Milyonlarca küçük esnaf erken emeklilik için gün saymaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mayıs seçimleri öncesi esnafa erken emeklilik müjdesi vermişti. Yapılan duyuru sonrası milyonlarca esnaf 'Erken emekli kimler olabilecek? Kimler bu şartlardan yararlanabiliyor?' sorularını araştırmaya başladı. Binlerce esnaf erken emeklilik için günleri sayıyor! Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş'tan kötü haber geldi. Küçük esnaf, Bağ-Kur SSK prim günü eşitlemesiyle ilgili gelişmeleri yakından takip ederken Karakaş, 'O işi yapanlar erken emekli olamayacak' diyerek açıkladı. Hemen kontrol edin! İşte İsa Karakaş'ın dikkat çeken açıklamaları...

BİNLERCE ESNAF ERKEN EMEKŞLİK İÇİN GÜN SAYIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Mayıs seçimleri öncesi esnafa erken emeklilik müjdesi vermişti. Buna göre, küçük esnafın prim ödeme gün sayısı düşürülecek ve SSK'lılarla eşitlenecek. Meclis'e gelecek yeni torba yasa ile Bağ-Kur'luların prim şartı 9 bin günden 7 bin 200 güne inecek. Böylece bin 800 gün kazanan Bağ-Kur'lular 5 yıl daha az prim ödeyebilecek. Bu düzenleme kapsamına göre EYT'lileri de ilgilendirecek.

hghghg-2023-09-26t100351-975.jpg

"1 EKİM'DE TORBA YASA MECLİS'E SUNULACAK"

TBMM'de çalışmalar başlarken Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş'tan konuyla ilgili önemli açıklamalar geldi. Bağ-Kur’luların SSK’lılara oranla emekli olmalarının daha zor olduğunu belirten Karakaş, "Bağ-Kur’lunun emekli olması için tam olarak 9 bin gün prim yatırması gerekiyor. Eğer 9 bin günün altında prim günü varsa normal şartlar altında o kişi emekli olamıyor. Bu durumda özellikle küçük esnafın primlerinin ödemekte zorluk çektiğini görüyoruz. Hükümetin ise neredeyse her sene prim yapılandırması ve kolaylıklara rağmen esnaf ve sanatkarların bu borçlarını ödeyemediğini, bu nedenle EYT’li olmalarına rağmen çok sayıda Bağ-Kur’lunun emekli olamadığını görüyoruz. Dolayısıyla bu düzenlemenin yapılmasıyla birlikte özellikle esnaf ve sanatkar kesimi için önemli kolaylıklar getirebileceğini söyleyebiliriz. Bununla ilgili düzenleme ne zaman yürürlüğe girecek diye bekleyen çok sayıda vatandaş bulunmakta. TBMM 1 Ekim’de açılır açılmaz gelecek olan torba yasada, yapılan açıklamalarda da anlaşılacağı üzere SSK ve Bağ-Kur’la ilgili prim eşitlemesinin gündeme geleceğini öngörüyoruz." dedi.

SGK BAŞUZMANI AÇIKLADI: O İŞİ YAPANLAR ERKEN EMEKLİ OLAMAYACAK!

Bu düzenlemeden kimlerin yararlanabileceğini açıklayan Karakaş, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Özellikle Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına kayıtlı olanlar yani bakkal, kıraathane sahipleri, kasap, kuaför, ayakkabıcı gibi küçük esnaf diye tabir edilen kesim bu düzenlemeden faydalanacaktır. Ancak şirket sahibi olan, bilanço esasına göre defter tutan büyük işveren sahiplerinin bu düzenlemeden faydalanamayacağını söyleyebiliriz. Düzenlemenin avantajlarına da bakıldığı zaman, bir Bağ-Kur’lu erkek 9 bin prim günü ile emekli olurken, eşitleme yapılması halinde prim gün sayısı 7 bin 200 güne düşecektir. Yani 25 yıl byunca prim ödemesi gerekirken, sadece 20 yıl prim ödemesi yeterli olacaktır. Burada bin 800 günlük bir avantajdan yararlanacaklar. Dolayısıyla Bağ-Kur’lunun 7 bin 200 prim günü varsa ve diğer şartları karşılıyorsa emekli olabilecektir."

hghggh-2023-09-26t100417-757.jpg

BU KİŞİLER GERİ ÖDEME ALAMAYACAK

Karakaş, düzenlemenin yasalaşması halinde 7 bin 200 prim günü yatıran vatandaşların da geri ödeme alamayacağı bilgisini vererek, “Örneğin 8 bin, 8 bin 500 gibi olanlar 7 bin 200’den fazla olan primlerini geri almaları mümkün değil. SGK uygulamasında primlerin geri alınması ancak ve ancak askerlik borçlanması, yurt borçlanması söz konusu olunca yapılır” değerlendirmesinde bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN