Back To Top
CHP'nin ekonomi raporuna göre gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bin

CHP'nin ekonomi raporuna göre gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bin

 - Son Güncelleme: 21.09.2019 Cumartesi 12:36
CHP\'nin ekonomi raporuna göre gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bin
- A +

CHP Meclis Grubu’nun hazırladığı ekonomi raporunda, resmi biçimde 4 milyon 243 bin olarak açıklanan işsiz sayısının, geniş ölçekte 7 milyon 724 bin kişiye ulaştığı bildirildi. CHP raporuna göre Türkiye'de gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 binken TÜİK'in açıkladığı veriler ile CHP raporu arasında 2 milyon 422 bin fark mevcut.

Hazırlanan raporda “Son bir yılda tek bir vatandaşa bile yeni istihdam yaratılamazken, 802 bin kişi de işini kaybetti” denildi.

Sözcü'nün haberine göre, ekonomik göstergelerin değerlendirildiği raporda işsizliğin artmaya devam edeceği vurgulanarak, “Ekonomideki durgunluğun aşılamaması işsizlik sorununun giderek ağırlaşmasına yol açıyor” görüşü de savunularak, şu bilgilere yer verildi:

802 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI

“Son bir yılda işsiz sayısı 938 bin kişi artarak 4 milyon 243 bine kadar yükseldi. İşsizlikte yaşanan bu artış, istihdama yeni katılanlardan çok geçen yıl aynı dönemde çalışan 802 bin kişinin işini kaybetmiş olmasından kaynaklandı.

YENİ İSTİHDAM YOK

Son bir yılda Türkiye ekonomisi tek bir vatandaşına yeni istihdam yaratamadı. İş bulma umudu olmadığı için iş aramayan, bu nedenle de işsiz sayılmayanlar da dahil edildiğinde Türkiye'deki gerçek işsiz sayısı 6 milyon 665 bine (yüzde 19'a) yükseliyor.

GENİŞ İŞSİZLİK 7 MİLYON 724 BİN

Bir işte çalışmakla birlikte asıl mesleğine yönelik olarak iş aramaya devam edenlerle, kısa süreli çalışan ancak daha uzun süre çalışabilecek durumda olanlar da (eksik istihdamdakiler) dahil edildiğinde ise geniş anlamda işsiz sayısı 7 milyon 724 bine, bunun oranı ise yüzde 22'ye yükseliyor.”

19-09/21/mans-1569057857.png
KARAR da, TÜİK'in açıkladığı rakamları geçtiğimiz günlerde manşetine taşımıştı

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN