Ekonomistler beklentilerini açıkladı: Asgari ücret için dört farklı senaryo

Ekonomistler beklentilerini açıkladı: Asgari ücret için dört farklı senaryo

Asgari ücrete ara zam için gözler TÜİK'in açıklayacağı enflasyon oranına çevrildi. Buna göre asgari ücrete yapılacak zam oranı belli olacakken ekonomistler dört farklı senaryo üzerinden beklentilerini açıkladı. Senaryolar doğrultusunda ekonomistler zam için "Yüzde 25 olursa 10 bin 634 TL, yüzde 30 olursa 11 bin 59 TL, yüzde 40 olursa 11 bin 910 TL, kamu işçilerine yapılan zam referans kabul edilip aynı oranda artış yapılırsa yüzde 45’lik artışla 12 bin 335 TL seviyesinde olur" şeklinde konuştu.

Milyonlarca emekçinin gözü Temmuz ayında yapılacak asgari ücrete ara zamda. Enflasyonun maaşları eritmesi sonucu geçen yıl yapılan ara zammın bu yılda yapılmasına karar verilmişti. Zam oranı 5 Haziran'da TÜİK'in mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla netleşmeye başlayacak. Oran için dört farklı senaryo olduğunu belirten ekonomistler konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaştı.

CNN Türk'ün haberine göre ekonomist Muhammet Bayram, senaryoları açıklayarak beklentilerini paylaştı. Bayram, konuşmasında şu ifadeleri kaydetti:

TÜRK- İŞ VE TİSK TALEPLERİ ÖNEMLİ

Bu dönem içerisinde enflasyon düşmeye başlayacak. Geçtiğimiz dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en fazla artışlar yapıldı. TÜRK-İŞ ve TİSK taleple masaya gelecek. Burada geçtiğimiz dönemde TÜRK İŞ Başkanı açlık sınırının altında olmaz demişti, 9 bin liranın altını kabul etmiyoruz diyerek masadan kalkmıştı. Burada talepler önemli. 8507 TL olarak asgari ücret belirlenmişti.

Daha sonra Çalışma Bakanlığı ilk defa kamuoyu araştırması yaptı. Hem işveren hem işçi tarafı hem de halk tarafında ne kadar asgari ücret beklentisi var ölçüldü. 7500 lira olarak ölçüldü. Ona rağmen 8507 TL yapıldı.

'ÖNEMLİ PARAMETRE: 500 DOLAR VE 6 AYLIK ENFLASYON'

TÜRK-İŞ’in araştırması var her ay enflasyona göre belirlenen açlık ve yoksulluk sınırı. Mayıs ayı enflasyonuna göre açlık sınırı 10 bin 362 TL, yoksulluk sınırı 33 bin TL ve bekar bir kişinin yaşamı 13 bin TL. Biz yine asgari ücretin açlık sınırının üzerinde olmasını bekliyoruz.

Bakan Bilgin 500 dolardan aşağı olmayacak dedi. Ama burada TİSK ve işveren tarafının talepleri alınacak. 500 dolar şu andaki kura göre 10 bin TL seviyesinde. Önümüzdeki günlerde kurun artmasıyla beraber bu tutar artacaktır. Bizim burada asıl parametremiz 500 dolar ve 6 aylık enflasyon.

YÜZDE 45 ARTIŞ BEKLENTİSİ

Beklentiye göre yüzde 20-25 arası enflasyon çıkacak. En büyük referans değerimiz geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kamu işçisine zam. Yüzde 45’lik artış oldu. Refah payı da eklenirse asgari ücrete yüzde 45 artış olmasını bekliyoruz.

İŞTE ASGARİ ÜCRETTE 4 FARKLI SENARYO

Burada senaryolarımız var. Yüzde 25 olursa 10 bin 634 TL, yüzde 30 olursa 11 bin 59 TL, yüzde 40 olursa 11 bin 910 TL, kamu işçilerine yapılan zam referans kabul edilip aynı oranda artış yapılırsa yüzde 45’lik artışla 12 bin 335 TL seviyesinde olur. Benim tahminim asgari ücrette zammın yüzde 40-45 arasında olması yönünde.

500 dolar civarındaki asgari ücret kabul edilmiş bir rakam. Asgari ücretin şu anda 11 bin 759 TL işverene maliyeti, burada yüzde 15 sigorta priminde 5 puan indirim var. İşsizlik sigorta primi payı var. Bunlar azaltılarak 1700 TL’lik tutarın alınmaması ile beraber işverene ekstra katkı olabilir. Önceki dönemlerde asgari ücret kadar olan kısımdan gelir ve damga vergisi kaldırıldı. Ücretler üzerinden tek tarife uygulanabilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN