Elektrikli araçlarda yangın çıktığı konuşuluyordu! Elektrikli ile benzinli modeller araştırıldı: En çok risk o modelde çıktı

Elektrikli araçlarda yangın çıktığı konuşuluyordu! Elektrikli ile benzinli modeller araştırıldı: En çok risk o modelde çıktı

Elektrikli araçlar son günlerde gündeme yangınlarla çıkıyor! Elektrikli ile benzinli modeller tek tek araştırıldı! En çok ise o modelde risk çıktı! İşte ayrıntılar...

2024 yılında otomobil üreticileri, dünya genelinde 16,7 milyon bataryalı elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araç satılmasını bekliyor. İlk çeyrekte ise tüketicilerin 5 milyondan fazla akülü elektrikli ve şarjlı hibrit araç satın alması öngörülüyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞLARINDA YÜZDE 47'LİK BÜYÜME

elektrikli-otomobil-1.jpg

Yeni Şafak'ın haberine göre ABD'de elektrikli araç satışlarının 2023'te %47 büyümesi beklenirken, 2024'te %32 oranında artması bekleniyor. Dünya genelinde tüketicilerin %38'i bir sonraki araç alımlarında elektrikli araçları düşünüyor. 2023 yılında elektrikli araçların ABD'deki otomobil satışlarının %5,7'sini oluşturması bekleniyor ve 2028'e gelindiğinde bu oranın %17'nin üzerine çıkması tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği ülkelerinde otomotiv satışlarının 2024'te yavaşlaması öngörülürken, elektrikli araç pazar payının artacağı düşünülüyor. AB'nin yeni otomobil satışlarının 2024'te yalnızca yüzde 2,5 artması beklenirken, bataryalı elektrikli araç satışlarının pazar payının 2024'te yaklaşık yüzde 20'ye çıkması tahmin ediliyor.

Çinli markaların 2030 yılına kadar Çin pazarının %65'ini oluşturması beklenirken, 2050 yılına kadar yılda 50 milyon adet araç hedefleniyor.

TÜRKİYE'DE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATIŞLARI 60 BİNE YAKLAŞTI

togg-ne-kadar.webp

Türkiye'de ise elektrikli araçlara olan ilgi hızla artıyor. 2023'e gelindiğinde Türkiye otomobil pazarında elektrikli otomobil satışları 60 bine yaklaşırken, 2012'de sadece 1 olan elektrikli modele sahip marka sayısı 2023'te 27'ye yükseldi.

YANGIN İHTİMALİ EN ÇOK O ARAÇLARDA

icten-yanmali-motor-nedir.webp

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri'nde benzinle çalışan içten yanmalı motorlu arabaların, satılan her 100.000 araç başına 1.530 yangına karıştığı belirtiliyor. Saf elektrikli araçlarda ise bu oranın yalnızca 25 olduğu vurgulanıyor. Ancak, uzmanlar medyanın bu iki tür araca eşit muamele etmediğine dikkat çekerek içten yanmalı motorlu araçlardaki yangınların yaygın olarak kabul edilebilir bir risk olarak görüldüğünü ifade etti.

Profesör Paul A. Kohl, içten yanmalı yakıtlı araçların alev almasının günümüzde yaygın bir olay olduğunu belirtti. Ayrıca Kohl, medyanın elektrikli araçlara ve içten yanmalı motorlu araçlara eşit muamele etmediğine dikkat çekti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN