Elektrikli araçlarda yapılan en büyük hata! Uzman isim özellikle uyardı: Elektrikli araçlar bu yüzden yanıyor

Elektrikli araçlarda yapılan en büyük hata! Uzman isim özellikle uyardı: Elektrikli araçlar bu yüzden yanıyor

Elektrikli araç alacakların en çok kafasına takılan soru! Elektrikli araçlarda yapılan en büyük hata! Elektrikli aracınızı bu şekilde kullanmanız yangın riskini artırıyor! Uzman isim özellikle uyardı: Elektrikli araçlar bu yüzden yanıyor...

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, elektrikli araçlardaki yangınların temel nedenlerini açıkladı. Elektrikli araçlarda yaşanan yangınların genellikle harici darbeler ve aşırı çalışma koşulları nedeniyle bataryalardaki olumsuz durumlardan kaynaklandığını belirten Varol, sürücülere uyarılarda bulundu.

Elektrikli araçlarda kullanılan bataryalardan bahseden Varol, "Elektrikli araçlarda kullanılacak bataryalardan beklenen özellikler mümkün olduğu kadar az ağırlıkta ve kompakt bir yapıda çok miktarda enerji depolayabilme, uygun maliyetli ve dayanıklı olabilme, toksik olmayan bileşenlerden oluşabilme ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilebilme yeteneği ile birlikte yeterli güvenlik seviyesine sahip olabilme özelliklerini içermelidir. Lityum iyon (Li-ion) piller en yaygın pil türüdür.” şeklinde konuştu.

HARİCİ DARBELER VEYA AŞIRI ÇALIŞMA KOŞULLARI OLUMSUZ DURUMLARA NEDEN OLUYOR

elektrikli-arac-yanginina-nasil-mudahale-edilir-5.webp

Varol, Li-on pillerin yaygın olması sebebini açıklayarak şöyle devam etti: “Bu bataryaların yaygın olmasının en büyük nedeni, yüksek enerji yoğunluğuna ve düşük bakım gereksinimlerine sahip olmasıdır. Ancak bu yüksek enerjili bataryaların yangın riski ve güvenlik endişesi, elektrikli araçlar için önemli bir konu olarak öne çıkmaktadır. Harici darbeler veya aşırı çalışma koşulları, Li-ion bataryalarının olumsuz durumlara yol açmasına neden olabilir. Bu durumlar kıvılcımlar, yanıcı gazlar ve zehirli dumanlar gibi sonuçlar doğurabilir. Bu etkiler daha da şiddetlenebilir ve sürekli yanma, jet alevleri veya gaz patlamalarına yol açabilir."

BELLİ DERECELERDE ŞARJ EDİLMESİ YANGIN RİSKİNİ ARTIRIYOR

elektrikli-arac-yanginina-nasil-mudahale-edilir.webp

Varol, bataryaların eksi 15 derecenin altında ve 40 derece üstünde şarj edilmeye çalışılmasının da potansiyel yangın riski oluşturabileceğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Normal bir batarya sistemi, kendiliğinden yanma olasılığı düşük olsa da aşırı çalışma koşulları veya beklenmeyen olaylar sırasında dışsal termal, mekanik ve elektriksel etkilere karşı savunmasızdır. Li-ion bataryalar eksi 15’in altındaki veya 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda performans düşüklüğünün yanı sıra şarj edilmeye çalışıldığında potansiyel yangın riskini arttırmaktadır. Elbette bu tip kazaları önlemek için yeni nesil araçlarda ‘BMS’ diye adlandırılan batarya yönetim sistemi mevcuttur. Bu sistem doğru çalışıyor ve batarya hücrelerinin muhafazası sağlıklı ise risk en aza indirgenmiş olacaktır. Bataryanın termal kaçağı ve koruma stratejileri üzerine yapılan çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen batarya yangını bastırma ve söndürme teknolojileri üzerine yapılan çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Ancak bu kısıtlı çalışmalar Li-ion batarya yangınlarının söndürülmesinin zor olduğunu, büyük miktarda söndürücü madde gerektirdiğini ve yeniden alev alabilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir”

Lİ-ON BATARYA YANGINI NASIL SÖNDÜRÜLMELİ

elektrikli-arac-yanginina-nasil-mudahale-edilir-4.webp​​​​​​​

Yangın söndürme konusunda Varol, Li-ion batarya yangınlarını söndürmenin en etkili yolunun D tipi kimyasal kuru toz kullanmak olduğunu ifade ederek “Li-ion bataryası yangınlarını söndürmenin en etkili yolu D tipi kimyasal kuru toz ile söndürmektir. Yangın söndürüldükten sonra da lityum-iyon pilleri soğutmak için su kullanılabilir. Soğuk su kullanarak pillerin aşırı ısınması engellenebilir. 67 Elektrikli araçlar bu yüzden yanıyor: Yapılan en büyük hata - Sayfa 7 Eğer yanan bir elektrikli araçsa ve durum müsaitse acilen ilk olarak güç kesilmelidir. Bu durum yangının büyümesini de engelleyecektir. Sonrasında standart bir araç yangınında izlenen prosedür izlenebileceği gibi başlangıç durumunda kuru kimyevi köpükle, ilerleyen yangınlarda ise basınçlandırılmış kuru köpükle müdahale edilmesi gerekmektedir. Basınçlandırılmış kuru köpük yüzeye yapışarak hava ile teması kesmekte ve malzemeleri de soğutmaktadır. Eğer yangın batarya bölgesinde ise yine D tipi kimyasal kuru toz kullanımı tavsiye edilmektedir” dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN