Emeklinin yeni maaşı belli oldu! Hem ikramiye hem maaş zammı cepleri para dolduracak

Emeklinin yeni maaşı belli oldu! Hem ikramiye hem maaş zammı cepleri para dolduracak

Seçimlerin ardından yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte; memur, emekli memurlar ve emeklilerin maaşlarında artışlar ve ücretlerde önemli düzeltmeler bekleniyor. Ankara'da konuşulan kulislere göre, emekliler ve memurlarla ilgili rakamlar da ortaya çıkmış durumda. Kabul edilirse, memur ve emekliye sevindirici haberler gelecek.

Temmuz ayında memur zammı ve emekli zammı bekleniyor. Milyonlarca vatandaşın maaşı enflasyon farkının yanı sıra refah payı ve sabit zamla daha da yükselmiş olacak.

Yeni emekli ve memur maaşı için yapılacak düzenlemelerin ayrıntıları netleşmeye başlarken, masadaki rakamlar da ortaya çıkmaya başladı.

Memurlara kira yardımı yapılacak. Emekli bayram ikramiyesi için 3.000 TL rakamları konuşulmaya başlandı. Ayrıca 7.500 TL en düşük emekli maaşı alanlar için de çalışmalar yürütülüyor. İşte detaylar...

CUMHURBAŞKANI MÜJDELEMİŞTİ

Sabah gazetesinden Mete Dirice'nin haberine göre, en düşük emekli maaşı 7.500 liradan 10.000 liraya çıkarıldı ve emekli bayram ikramiyesi 2.000 liraya yükseltildi. Malatya'da halka hitap ederken zamları değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu rakamı daha da yukarıya çıkarmayı düşünüyoruz" dedi. Ayrıca Erdoğan, "Kamu işçilerinin maaşını 21 bin liraya çıkardık. Memurlarımızın en düşük maaşını da Temmuz'da 22 bine yükseltme sözü verdik" açıklamasında bulundu.

EMEKLİ AYLIĞI MİNİMUM 10 BİN TL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesinin gözden geçirileceğini söylemesinin ardından, yeni rakam için çeşitli formüller üzerinde konuşulmaya başlandı. En düşük emekli maaşı için 10.000 TL konuşulmaya başlanırken, emekliye zam düzenlemesi için de kademeli bir zam formülü masaya yatırıldı. Temmuz döneminde 6 aylık enflasyon oranına ek olarak refah payıyla yeni maaşlar belirlenecek. Burada daha düşük maaş alanlara daha yüksek zam oranı verilecek. Yüksek maaş alanlar ise kayıplar yaşamayacak.

Sadece oranlara dayalı olarak maaş belirlemek, alt gruptaki maaş alanlarla üst gruptaki maaş alanlar arasında giderek büyüyen bir makasın oluşmasına neden oluyordu. Milli gelirin daha homojen bir şekilde dağılması için düzenlemeler yapılacak.

YENİ KABİNE RAKAMLARI NETLEŞTİRECEK

10.000-15.000 TL, 15.000-20.000 TL ve 20.000 TL üzerine kademeli olarak emekli zamı belirlenecek.

10.000-15.000 TL => %45
15.000-20.000 TL => %40
20.000 TL ve üzeri => %35

Zam oranlarının kademeli olarak belirlenmesi durumunda, örneğin 10.000 TL alan bir emeklinin maaşı 4.000 TL artacakken, 20.000 TL alan bir emeklinin maaşı %35 zamla 7.000 TL artacak. Detaylar yeni hükümetin kurulmasının ardından şekillenmeye başlayacak.

İKRAMİYE 3 BİN TL

Emekli bayram ikramiyesi, Ramazan Bayramı öncesinde 1.100 TL'den %82 artışla 2.000 TL'ye yükseldi. Mart ayında emeklilik başvurusu yapan ve maaşı bağlanan EYT'liler dahil olmak üzere 15 milyondan fazla emekliye bu tutar ödendi. Maaş bağlama işlemleri henüz tamamlanmayan EYT'lilerin hak kaybı yaşamaması sağlanacak. Bu tutar, işlemlerin tamamlanmasının ardından hesaplarına yatırılacak.

Emekli bayram ikramiyesinin 2.500-3.000 TL aralığına yükselmesi bekleniyor. Bu durumda bayram ikramiyesine %50 zam yapılacak ve 2023 yılındaki zam oranı yaklaşık olarak %173 olacak.

22 BİN TL EN DÜŞÜK MAAŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Ocak ayı maaş genelgesine göre, evli ve 2 çocuklu bir memurun en düşük maaşı 11.848 TL net seviyesinden 22.000 TL'ye yükseltilecek. 7.901 TL alan memur emeklisi için de aynı oranda bir artışla maaş 14.671 TL olacak. Kamu işçisine yapılan %45'lik zam oranı, tüm memur maaşları için bir referans olacak.

KİRA DESTEĞİ MÜJDESİ

Memurun rahat bir nefes alabilmesi için, 28 Mayıs seçimlerinden hemen sonra büyükşehirlerde yaşayanlara, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan memurlara benzer şekilde ödemeler yapılacak.

  1. Memura büyükşehir tazminatı ödenecek.
  2. Memurun görev yaptığı il ve ilçeye göre kira yardımları yapılacak.
  3. Öğretmen, polis gibi meslek grupları için özel lojman imkanı sağlanacak.
  4. Memur maaşlarına bir ayar daha

Emekliye ve memura verilecek zam oranı, refah payı ve seyyanen artışlar belirlendikten sonra, meslek gruplarına göre tüm maaşlara hassas bir şekilde ayar yapılacak ve kamu çalışanlarının çalışma barışı korunacak.

Mayıs ve Haziran aylarına ait 6 aylık enflasyon rakamları kesinleştikten sonra belirlenecek. Temmuz ayında refah payı hariç emekli ve memur zamları belirlenecek. Memur ve memur emeklisi, toplu sözleşme zam oranına ek olarak enflasyon farkı alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklisi de 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. Bu rakamlar, refah payı ve seyyanen artışlar hariç, temel zam oranlarını temsil edecek.

Merkez Bankası'nın Mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Buna göre, Mayıs ayı enflasyonunun %2,41, Haziran ayı enflasyonunun ise %2,49 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 4 aylık enflasyon oranı %15,21 olarak kaydedilmişti. Bu verilere dayanarak, 6 aylık enflasyonun %20,92 ve TÜFE endeksinin 1364,52 olması bekleniyor.

TCMB'NİN MAYIS AYI PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ'NE GÖRE:

Beklenen 6 aylık enflasyon oranı: %20,92
Refah payı hariç SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: %20,92
Refah payı hariç memur ve memur emeklisi zammı: %18,68

2-001.jpg

İŞTE EK ZAM ORANI

Kamu işçisi zam oranı referans alındığında, memur zammının %45-50 aralığında gerçekleşmesi bekleniyor. TCMB anketiyle birlikte değerlendirildiğinde, %45 zam durumunda ek zam %26,32 olacak, %50 zam durumunda ise ek zam %31,32 olacak.

En düşük memur maaşı 22.000 TL seviyesine çıkarılacak. Ayrıca, diğer maaş grupları için de Temmuz zammı ve refah payı artışları için ince ayarlamalar yapılması bekleniyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN