Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor... Yüzde 25'lik kira sınırlaması kalkıyor mu?

Ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor... Yüzde 25'lik kira sınırlaması kalkıyor mu?

2 Temmuz 2024 yılına kadar uzatılan kirada yüzde 25 sınırlamasının gelecek yıl devam edip etmeyeceği ev sahibi ve kiracılar tarafından merak ediliyor. Kiracıların yapılan fahiş zamlar altında ezilmemesi adına önlem olarak alınan bu karara çoğu ev sahibi uymuyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarındaki yüzde 25’lik sınırlama tedbirinin geçici olduğunu belirtirken Gayrimenkul Uzmanı Özelmacıklı ise yüzde 25'lik sınırlamanın ekonomik gerçeklikle örtüşmediğini söyledi.

Ev sahipleri ve kiracılar tarafından yakından takip edilen; kirada yüzde 25 zam sınırlamasının 2024 yılında uzatılıp uzatılmayacağı haberleri merak konusu olmaya devam ediyor. Ev sahipleri tarafından yapılan fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi için bakanlık tarafından alınan bu önlem ile kiracıların mağdur olmaması amaçlandı. Peki Temmuz 2024'te sona erecek olan kirada yüzde 25 artış uygulaması uzatılacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kira artışlarının yüzde 25’i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi uygulamalarla vatandaşların korunmasının amaçlandığını dile getiren Şimşek, şöyle konuştu:

"Enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacak."

'FİYATLARIN ARTMASININ NEDENİ BOZULAN EKONOMİK DENGE'

Bu açıklamayı değerlendiren Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, şu ifadeleri kullandı:

"Yüzde 25 sınırının kaldırılması beklenen bir gerçektir. Şöyle özetleyebiliriz: Gayrimenkul sektörü pandemi döneminden itibaren yaşadığı üretim eksikliğini derin bir şekilde hissetmeye devam ediyor. Gerek artan maliyetler gerekse de finansmana erişimdeki problemler gayrimenkule erişimi gittikçe zorlaştırdı. İster istemez de aslında insanların daha yoğun bir şekilde kiralık dairelere talebi gerçekleşti."

Milliyet'in aktardığına göre Özelmacıklı, "Gerek şubatta yaşadığımız deprem felaketi, kentsel dönüşüm gibi ihtiyaçlar son dönemde üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları fiyatları önemli bir derecede birçok şehirde artırdı. Tabi ekonomi ile ilgili kısma baktığımızda aslında bunun önemli nedeninin bozulan ekonomik denge olduğunu söylemek lazım. Zaten yüzde 25 kira sınırlaması ekonomik gerçeklerle de örtüşmüyor."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN