Ev sahiplerine iyi kiracılara kötü haber! Yüzde 25 şartı rafa kalkıyor... Bu kadarını kimse beklemiyordu

Ev sahiplerine iyi kiracılara kötü haber! Yüzde 25 şartı rafa kalkıyor... Bu kadarını kimse beklemiyordu

Ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan fiyat anlaşmazlığına bir yenisi daha eklendi. Hükümet tarafından alınan yüzde 25 kira artışı sınırı artan enflasyon ile birlikte sınırları iyice aşmış durumda. Hem kiracılar hem de ev sahipleri bu durum karşısında ne yapacağını bilmezken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama geldi. Ev sahiplerine iyi kiracılara kötü haber! Yüzde 25 şartı resmen bitti. Kimse bu kadarını beklemiyordu. Kira fiyatları uçuşa geçti!

Hükümet tarafından alınan son kararda kira fiyat artışlarına yüzde 25 sınır getirilmişti. Ancak artan enflasyon ile birlikte kira fiyat artışları da güncellendi. Ev sahipleri enflasyonun yüzde 60'lara dayanmasının ardından yüzde 25 sınırının üstünde zam yapmaya başladı. Kiracılar bu duruma isyan ederken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten son dakika açıklaması geldi. Ev sahiplerine iyi kiracılara kötü haber! Yüzde 25 şartı resmen bitti. Kira artışlarında yeni dönem başlıyor. Peki yüzde 25 kira zammı uygulaması sona erdiğinde bir daha uzatılmayacak mı? İşte detaylar...

MEHMET ŞİMŞEK'TEN SON DAKİKA UYARISI: EV SAHİPLERİNE İYİ KİRACILARA KÖTÜ HABER

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kira fiyatlarındaki yüzde 25 artış sınırı ile ilgili "Kira artışlarının yüzde 25’i geçmemesi, kira uyuşmazlıklarının arabulucuya gitmesi gibi… Bu tür tedbirler geçici nitelikte olup piyasayı normal işleyişine doğru sevk etmeyi ve vatandaşlarımızı korumayı amaçlamaktadır. Enflasyonla mücadele ve kiralardaki fahiş artışların önüne geçmek üzere, konut arzı artırılacak, deprem kaynaklı konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirilecek ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi artırılacak." dedi.

slsl.jpg

YÜZDE 25 ŞARTI RESMEN BİTTİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı şunları söyledi:

"Yüzde 25 sınırının kaldırılması beklenen bir gerçektir. Şöyle özetleyebiliriz: Gayrimenkul sektörü pandemi döneminden itibaren yaşadığı üretim eksikliğini derin bir şekilde hissetmeye devam ediyor. Gerek artan maliyetler gerekse de finansmana erişimdeki problemler gayrimenkule erişimi gittikçe zorlaştırdı. İster istemez de aslında insanların daha yoğun bir şekilde kiralık dairelere talebi gerçekleşti.

ENFLASYON YÜKSELDİ FİYATLAR HIZLA ARTTI

Gerek şubatta yaşadığımız deprem felaketi, kentsel dönüşüm gibi ihtiyaçlar son dönemde üniversite öğrencilerinin ihtiyaçları fiyatları önemli bir derecede birçok şehirde artırdı. Tabi ekonomi ile ilgili kısma baktığımızda aslında bunun önemli nedeninin bozulan ekonomik denge olduğunu söylemek lazım. Zaten yüzde 25 kira sınırlaması ekonomik gerçeklerle de örtüşmüyor.

hghghg-2023-09-23t100632-392.jpg

Gerek memur maaşlarına yapılan artışlar gerekse asgari ücrette son 1 yılda yüzde 100’ü geçen artışlar, bu kadar farklı kalemde artışlar varken aslında TÜFE üzerinden devam edebilecek kira ortalamalarını anlamsız bir yere sınırlandırmak birçok kiracı ile mal sahibini karşı karşıya getirdi ki bu noktada yüzlerce kavga, bıçaklama hatta ölümlere varan konular gündeme geldi.

KİRA UYUŞMAZLIĞINDA ZORUNLU ARABULUCULUK!

Arabuluculukta dava ön şart olduğu için bu düzenleme kanuni bir düzenleme olarak hayata geçti. Düzenleme sadece kiracı ve mal sahipleri anlaşmazlıklarını kapsamadığı için gayrimenkulle ilgili farklı dava ve başlıklar zaten bu kapsamda değerlendirilecek. Daha sistem çok yeni iken çözüme ulaşan dosya sayısını görmeden aslında arabuluculuğun yargı sistemine sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlar çok belli olmadan ben bunun kaldırılması ile ilgili bir çalışma yapılacağını düşünmüyorum."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN