Back To Top
Fitch, 20 Türk bankasının görünümünü yükseltti

Fitch, 20 Türk bankasının görünümünü yükseltti

 - Son Güncelleme: 12.11.2019 Salı 16:34
Fitch, 20 Türk bankasının görünümünü yükseltti
- A +

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notu görünümünün ardından 20 Türk bankasına da görünümünü de 'negatif'ten 'durağan'a yükseltti. Açıklamada hükümetin bankalara müdahale etme olasılığının da azaldığı belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notu görünümünün ardından, 20 Türk Bankasının görünümünü de 'negatif'ten 'durağan'a revize etti.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, 1 Kasım’da Türkiye'nin kredi notunun 'BB-' olarak teyit ederek görünümünün 'negatif'ten 'durağan'a revize edildiği hatırlatıldı ve bununla uyumlu şekilde 20 Türk bankasının da görünümlerinin durağana yükseltildiği belirtildi.

NEGATİFTEN DURAĞANA...

Açıklamada bankların finansal iştiraklerinin görünümlerinin de durağana çevrildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca Akbank ve Türkiye İş Bankası’nın yerel para birimi cinsinden (LTLC – IDR) uzun vadeli IRD görünümünün negatiften durağana çevrildiğine vurgu yapıldı.

Görünüm değişikliğinin ülkenin bankaları destekleme becerisine ilişkin risklerin azalışını yansıttığı belirtilen değerlendirmede, Türkiye’nin dış finansmanında sert bozulma ihtimalinin yakın vadede daha düşük olduğu da hatırlatıldı.

BANKALARA MÜDAHELE ETME OLASILIĞI AZALDI

Fitch Ratings’in açıklamasında bu yüzden hükümetin bankalara müdahale etme olasılığının da azaldığı belirtildi.

Fitch Ratings’in bankaların faaliyet ortamlarına, varlık kalitelerine, sermaye pozisyonlarına, döviz likiditelerine ilişkin gelişmeleri gözlemlemeye devan edeceği de vurgulandı.

Açıklamada "Artan piyasa istikrarı bankaların kredi profilleri üzerindeki aşağı yönlü riskleri azaltabilir"  ifadesine yer verildi ve sermaye ve likidite tamponlarının dikkate değer piyasa gerilimini absorbe edebilir seviyede olduğuna dikkat çekildi.

ANKARA/AA

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN