Geri sayım başladı: Dolar borcu olan yandı! Tarih belli oldu, ünlü ekonomist rakam verdi

Geri sayım başladı: Dolar borcu olan yandı! Tarih belli oldu, ünlü ekonomist rakam verdi

İsabetli döviz kuru tahminleriyle bilinen ünlü ekonomist, doların TL karşısında geleceği rekor seviyeyi ve tarihi açıkladı. İşte, son dolar tahmini...

Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunun olması gereken yerini açıkladı ve uyarıda bulunarak tarih verdi.

Selçuk Geçer, "IMF 200 milyar dolar verecek dolar 1 lira olacak" başlıklı Youtube videosunda, turizm gelirlerinde başlayan düşüş ve dolar kurunda yaşanan hızlı gerilemenin ileride nelere sebep olabileceğine dair önemli açıklamalarda bulundu.

2022/10/01/selcuk-gecer-dolar-tahmini-804794.jpg
Selçuk Geçer

"DOLARIN YIL SONU 40 TL VE ÜZERİNE ULAŞMAMASI BÜYÜK BİR FELAKET OLUR"

Selçuk Geçer, IMF'nin 200 milyar dolar verdiğine yönelik paylaşılan haberlerin doğru olmadığını iddia ederek başlattığı konuşmasında ülkenin gidişatına yönelik paylaşımda bulundu.

Doların yıl sonuna doğru 40 TL ve üzerine ulaşmamasının büyük bir felaket olabileceğini ifade eden Selçuk Geçer, "25 ve 26 TL seviyeleri alkışlanıyor. Bu doğru değil" diyerek ülkede yaşanacak pahalılığa değindi.

"DOLARIN OLMASI GEREKEN YER 42 TL'NİN ÜSTÜ"

"Doları dibe dibe itmeye çalışır ve baskılamaya çalışırsan rekabetçiliğini kaybedersin. Türkiye Fransa'dan, İtalya'dan, Yunanistan'dan, rakip olan Güney Avrupa ülkelerinden daha pahalı hale gelir" diyen Selçuk Geçer, turizm gelirlerinde yaşanan düşüşün sebebine detayları ile yer verdiği konuşmasında dolar kuruna yönelik de önemli açıklamalarda bulundu:

"Şu anda Türkiye'de olması gereken dolar değeri TÜİK'in enflasyonuna göre -birikmiş enflasyonun Türk lirası üzerinde yarattığı aşınma değeri- doların olması gereken yer 42 liranın üstü. Hesaplamalar net şekilde ortada. Hadi hodri meydan herkes kendi hesaplamasını yapsın" ifadesini kullandı.

SELÇUK GEÇER, KASIM-ARALIK AYLARINI İŞARET ETTİ

Selçuk Geçer, kasım-aralık ayında en geç dolar kurunun 40 TL üzerine çıkması gerektiğini eğer bu seviyeler görülmezse neler yaşanabileceğini geçmişten örnek vererek açıkladı.

"Eğer dolar kuru bu aylarda beklenen seviye üzerine ulaşamazsa geçtiğimiz yılın aynısı yaşanır" diyen Selçuk Geçer, "Yine diğer ülkelere göre daha pahalı bir yer haline geleceğiz. Seneye de ihracat gelirlerimiz düşecek, seneye de otellerimiz boşalacak, seneye de o bölgenin esnafı daha az iş yapacak ve hatta batacak kardeşim" diyerek sözlerini noktaladı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN