IMF’den Türkiye’ye üç kritik tavsiye

IMF’den Türkiye’ye üç kritik tavsiye

Türkiye'yi ziyaret eden IMF heyeti, faiz artışı ve KKM tavsiyesinde bulundu. Merkez Bankası’nın bağımsızlığını güçlendirmeye yönelik hamlelerle birlikte erken politika faizi artışları tavsiye eden IMF heyeti, ilk değerlendirmelerinde, bu tür adımların, enflasyonu daha kalıcı bir şekilde azaltmaya yardımcı olacağı ve rezervleri artıracağı belirtildi.

Uluslararası Para Fonu IMF heyeti, ana sözleşmesinin 4. maddesi gereğince hazırlayacağı yıllık ‘konsültasyon raporu’ için Türkiye’deki görüşmelerini tamamladı ve ön bulguları yayımladı.

14-26 Ekim tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da kamu ve özel sektör temsilcileriyle bir araya gelen Donal McGettigan liderliğindeki IMF heyeti, Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığını güçlendirmeye yönelik hamlelerle birlikte erken politika faizi artışları tavsiye etti.

Heyetin ilk değerlendirmelerinde, bu tür adımların, enflasyonu daha kalıcı bir şekilde azaltmaya yardımcı olacağı ve rezerv tamponlarının zaman içinde yeniden oluşturulmasına olanak tanıyacağı belirtildi. Bu politikalar uygulandıktan ve enflasyonda düşüş sağlandıktan sonra kur korumalı mevduat uygulaması dahil makroihtiyati ve düzenleyici tedbirlerin kademeli olarak kaldırılabileceği, böylece devletin finansal piyasalar ve kredi tahsisindeki rolünün azaltılabileceği kaydedildi.

Değerlendirmede ayrıca, Türkiye ekonomisinde büyümenin pandeminin ilk etkisinden sonra güçlü sıçrama kaydettiği, bunun da dinamik özel sektörün ve teşvik politikalarının etkisini gösterdiği belirtildi.

FAİZ İNDİRİMLERİ KRILGANLIĞI ARTIRDI

2021’in son aylarında yapılan faiz indirimlerinin, Türkiye ekonomisinin var olan kırılganlıklarını artırdığını, faiz indirimlerini TL’de değer kaybı ve yüksek enflasyonun takip ettiğini, TL’deki değer kaybı baskısının döviz müdahaleleri, kur korumalı mevduat uygulaması ve son dönemde kredi büyümesini sınırlamak için imza atılan makro ihtiyati ve düzenleyici tedbirlerle hafifletildiğini belirten IMF heyeti, Ukrayna’daki savaşın da, başta enerji ithalat fiyatları yoluyla olmak üzere, ekonomik zorlukları arttırdığını ifade etti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN