İslam Memiş, gram altının 2 bin 500 TL olacağı tarihi açıkladı! Borcu olanlar önlemini alsın

İslam Memiş, gram altının 2 bin 500 TL olacağı tarihi açıkladı! Borcu olanlar önlemini alsın

Piyasa uzmanı İslam Memiş, "Altın alma zorunluluğunuz varsa, borcunuz varsa, bu tarihten itibaren gram altını 2 bin 500 TL olarak kafanıza yazın" ifadelerini kullanarak altın fiyatlarının artacağı tarihi açıkladı. Peki, altın fiyatları yükselir mi? Gram altın ne kadar olacak? İşte, İslam Memiş altın yorumları...

Değerlendirmelerinin yatırım tavsiyesi olmadığını söyleyen ve bunun profesyonel kurumlarca yapılması gerektiğine özellikle dikkat çeken İslam Memiş, "Nakit param var neyi tercih etmeliyim?" başlıklı Youtube videosunda şunları söyledi:

ALTIN NE KADAR YÜKSELECEK?

"Kafalarda en çok dönen soru bu. Net bir cevap vermek mümkün olmasa da, döviz tarafını kestirememekle birlikte ons altının yıl sonuna kadar 2150 ve 2250 dirençlerini aşmasını bekliyorum. Burada döviz tarafından bir destek verilmesi halinde gram altının çok rahat bir şekilde kendisini 2000 lira üzerine atacağını söylemek mümkün. Altındaki yükseliş dalgalı olacaktır. Uzun vadeli yatırımlarda pozisyonunu koruyanlar kazanacak olsa da, kısa süreli gir-çık hareketlerde ters ayakta yakalanma ihtimaliniz mevcut. Her zaman söylediğim gibi altın kesintisiz bir yükseliş göstermeyecek. Evet, yükselecek ancak sert düşüş hareketleri de olacaktır. Buralarda panik satışı yapmak, telafisi olmayan pişmanlıklara neden olabilir.

Borsada satışlar var, dolar kuru yükseliyor. Euro, altın ve gümüş geriliyor. Bir pozisyon değişikliği var, piyasalarda bir karışıklık var, yatırımcı da karar veremiyor. Peki, yatırımcısı ne yapmalı? Borsa İstanbul güçlü duruşunu korumaya devam ediyor ancak satış beklentim hala devam ediyor. 7000 altında rakamlar hala gelebilir mi? Evet.

SATIŞLAR DEVAM EDECEK

Düşüncemde hala bir değişiklik yok. Satışların devam etmesini bekliyorum. Borsa tarafında kar satışlarının devam edeceğini öngörüyorum. Borsaya giriş için erken diyebilirim. Borsadan çıkış yapanlar nasıl beklemeli peki? Önemli olan bu. Ben burayı yine doların karşısındaki enstrümanlarda beklerim.

VARLIKLARIN TAMAMINDA ÇEKİLME VAR

Altın, gümüş, mesela euro, sterlin bu tarafta dolar endeksi yükseldiği için karşısındaki bütün varlıklarda da geri çekilme mümkün. Ons tarafta 1900 altına sarkmalar var, ons gümüşte geri çekilme var. Borsadan çıkanların parası boştaysa teknik düzeltmede dolar karşısındaki enstrümanlarda para bekletilebilir. Borsada çıkıp TL'de beklemek değil, boşluktaki parayı nasıl koruyabilirsin, bu kısmı daha önemli. Borsadan bugün çıksaydım, euro, sterlin, altın ve gümüş olarak bekletirdim. 7050, 6950 puana kadar beklerdim, tekrar elimdeki varlıklar buraya giriş yapardım, tercihim bu yönde olurdu.

DOLAR HER GEÇEN GÜN GÜÇLENİYOR

Dolar kuru güçlendi. 27 üzerinde tutunuyor. Ağustosta herhangi bir değişiklik yok. Hedef 27.50 lira seviyesi. Ağustos içinde bekliyorum. 27.10 - 27.16 aralığında bir kur var serbest piyasa ile resmi kur arasında. Dolar güçlü duruyor çünkü doların değeri, dolar endeksi 103 dolar üzerinde.

Aşağı yönlü bir trend bekliyorum ama yeniden. Dolar kurundaki yükseliş de devam ediyor. Kenarda param varsa ama paramı dolara yatırmam, yatırım aracı değildir dolar. Altının, euronun, borsanın getirisi dolara kıyasla daha fazla oldu, buna göre karar vermek gerekiyor.

EKİM AYINI İŞARET ETTİ

Ekim ayını telaffuz ediyorum. Ekim ayında dolar karşısındaki varlıklarda tekrar bir ralli başlayacak. Bu rallilerin hazırlığını bugünden yapmak lazım. Parite işlemi yapacaklar, elinde dolar bulunduranlara fırsat sunacak.

TEKRAR YUKARI YÖNLÜ ATAKLAR BEKLİYORUM

Ons altında 1890 dolar destek seviyesini takip ediyoruz. Tekrar yukarı yönlü ataklar bekliyorum. Yukarıda 1930 ve 1960 dolar seviyesi var. Ons altında yaşanan düşüş de elinde dolar olanlar için fırsat aslında. Altına geçiş yapacaksınız mesela. Dolarla karşılığı oldukça uygun. Dolar verip altın alan arkadaşlarımızın da 62 bin 80 dolar, dolar altın paritesi. Bu külçe altınların da işçilikleri var, bunun göz önünde bulundurun. Daha alt miktarda alacak olanların astar altın tercih etmesi gerekiyor. İşçiliksiz çünkü.

ALTINDA MAKAS

Gram altın ekranlarda 1658 lira seviyesinde, tabii ki öyle bir fiyat yok. 1703 - 1711 lira serbest piyasalarda. Serbest piyasalarla fiziki taraftaki makas aralığı korunmaya devam ediyor. Ne kadar ons altında düşüş olursa fiziki tarafla makas açılır. Gram altında düşüşü beklemeyi, ons altında düşüş olsa da. Kota geldi malum.

ALTIN 2 BİN 500 LİRA OLACAK

İnternet - TV fiyatları, banka kurları ve fiziki altınlar var. Bu üçünde makas aralığı değişiyor. Genelde 50 lirayı geçmiyor ama. Yıl sonuna doğru 1800'lü rakamları, ekim ayına doğru konuşacağız. Bu düşüşler neyi ifade ediyor? Elinde altın vardır, evet şimdi alabilirsin. 2000-2500 lira gram altında görünce 2024'te buraların daha ucuz olduğunu anlayacaksın. Hazırlıkların bugünden yapılması lazım.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL GRAM ALTINDA 2 BİN 500 TL OLARAK KAFANIZA YAZIN

Altın alma zorunluluğunuz varsa, borcunuz varsa, önümüzdeki yıl gram altında 2500 TL olarak kafanıza yazın. Altın borçlanmanızı tavsiye etmiyorum. Altın borçlanmada da elden alıp verme durumu varsa mutlaka kağıt üzerinde sözleşme yapın ya da bankadan alışveriş yapın, adını koyun. Gereksiz tartışmalar çıkıyor. Bugün bana 100 gram altın verdin, seneye sana 100 gram altın vereceğim diyeceksin.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN