Kira gelirini beyan etmeyenlere yasal sürpriz! Son gün belli oldu: Hapis cezası da var

Kira gelirini beyan etmeyenlere yasal sürpriz! Son gün belli oldu: Hapis cezası da var

Kira gelirim beyan etmeyen mülk sahiplerine kötü haber. On dokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Batı, beyannamede bulunmayan vatandaşları karşılaşabilecekleri yaptırımlara karşı uyardı. Bunların arasında vergi ziyaı cezası, gecikme faizi, haciz ve hapis cezası var.

Kira gelirini beyaz etmeyen mülk sahiplerini birçok maddi ve manevi yaptırım bekliyor. On dokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mali Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi ve T24 yazarı Prof. Dr. Murat Batı, kira geliri beyan etmenin son gününün 1 Nisan olduğunu hatırlatarak kira beyannamesi vermeyen vatandaşların yaşayacağı sıkıntıları tek tek saydı. Bunların arasında gecikme faizi, haciz ve hapis cezası da var.

HACİZ VE HAPİS CEZALASI VAR

Beyanname vermemenin, mülk sahiplerini hem maddi hem de manevi açıdan birçok olumsuz sonuçla karşı karşıya bırakabileceğini belirten Prof. Dr. Batı "Beyanname vermeyip de beyanname verme süresini kaçıranlar, vergi ziyaı cezası, gecikme faizi ve usulsüzlük cezası gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalacaktır.

Ayrıca, vergi ve cezalar ödenmezse haciz de söz konusu olabilir. Daha da önemlisi, mal bildiriminde bulunmayan mülk sahipleri üç aya kadar hapis cezasına çarptırılabilir" dedi.

Prof. Dr. Batı, beyanname vermemenin vergi sicilinin bozulmasına ve kredi almada zorluk çekilmesine de neden olabileceğini hatırlatarak, mülk sahiplerini kira gelirlerini beyan etmeye ve vergilerini zamanında ödemeye çağırdı.

UZLAŞMA VE İNDİRİM MÜMKÜN

Prof. Dr. Batı, vergi ve cezaların bir kısmını uzlaşma yoluyla veya idareye başvurarak sildirmenin de mümkün olduğunu söyledi. Dava açma hakkının da mevcut olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Batı, kira gelirinin beyan edilmesi ve vergilerin zamanında ödenmesi konusunda herhangi bir tereddüt yaşayanlara bir mali müşavire veya vergi uzmanına danışması tavsiyesinde bulundu.

ÜÇ HAPİS CEZASI

Hapis cezasının, mali bildiriminde bulunmamanın bir sonucu olduğunu belirten Prof. Dr. Batı, borcu ödemiş olan mülk sahipleri dahi mal bildiriminde bulunmazsa hapis cezası ile karşı karşıya kalabileceklerini vurguladı. Batı, hapis cezasının üç ay olduğunu ve mal bildirimi yapılmasıyla sona erdiğini de sözlerine ekledi.

pppppp.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN