Konut dışı satış konut satışını solladı: Ev alamayan vatandaş tarla aldı

Konut dışı satış konut satışını solladı: Ev alamayan vatandaş tarla aldı

Türkiye'de gözler konuş satış fiyatlarındaki son yıllarda meydana gelen artışa çevrilmişken arsa, tarla, iş yeri gibi gayrimenkulleri kapsayan konut dışı satış da hatırı sayılır seviyelere yükseldi. 2021 yılında konut dışı satış, toplam satışların yüzde 50,6'sını kapsayıp konut satışlarını geride bıraktı. Özellikle son iki yılda artış eğiliminde olan konut dışı satış 2023 yılı Ocak- Şubat döneminde yüzde 57,67'e yükselerek tarihi zirvesini gördü.

Türkiye genelinde son verilere göre, mart ayındaki gayrimenkul satış işlemlerinde, şubata göre yüzde 83 artış görülürken satış işlemlerinin 100 bin 867'sini konut, 51 bin 646'sını arsa, 93 bin 187'sini tarla, 10 bin 542'sini iş yeri ve geri kalanını ise diğer taşınmazların satışı oluşturdu.

Vatandaşlar arasında arsa, tarla, iş yeri gibi gayrimenkulleri kapsayan konut dışı satışa yönelim ise hızla artmaya devam ediyor. Son dönemde hem yatırım aracı hem de tiny house gibi araçlarla barınma alanı olarak görülen arsa tarla satışlarının yükselişi verilerle de ortaya çıkıyor.

Habertürk'ten Ahmet Hamdi Girgin'in haberine göre, 2013'ten bu yana yayınlanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün verileri incelendiğinde; son 2 yıl ve bu yılın ilk 2 ayında arsa, tarla, iş yeri gibi gayrimenkulleri kapsayan konut dışı satış giderek artıyor.

OCAK VE ŞUBATTA TARİHİ ZİRVE

2013'te yüzde 51,15 ve 2014'te yüzde 50,51 ile konut satışını geride bırakan konut dışı gayrimenkul satışı, sonraki yıllarda bu özelliğini yitirdi. Konut satışı sonraki 6 yılda yüzde olarak konut dışı satışın önünde yer aldı.

2021'de toplam satışlar içinde yüzde 50,60'lık pay alan konut dışı satış, 2022'de yüzde 54,07'yi buldu. 2023 yılına dair yayınlanan Ocak-Şubat dönemi verilerine göre ise bu rakam yüzde 57,67'ye yükselerek tarihi zirvesini gördü.

a.jpg

2022 Şubat-2023 Şubat dönemine bakıldığında sadece 2022 Aralık ayında konut satışı, konut dışı satıştan daha fazla gerçekleşti.

aaaa.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN