Maliye harekete geçti: Kaynağı açıklanmayan gelirden vergi alınacak

Maliye harekete geçti: Kaynağı açıklanmayan gelirden vergi alınacak

Maliye Bakanlığı, lüks yaşam tarzı ile beyana tabi gelirleri arasında orantısızlık bulunan mükellefleri mercek altına alıyor. Taslağa göre, gelirini düşük gösterip lüks içinde yaşayanlardan "Özel Gider (Harcama) Bildirimi" istenecek ve aradaki farkın kaynağı izah edilemezse vergi alınacak. Taslağın 1 Ocak 2025'te yürürlüğe konması öngörülüyor.

Maliye Bakanlığı, lüks yaşam tarzı ile beyana tabi gelirleri arasında orantısızlık bulunan mükellefler için harekete geçti. Taslağa göre, gelirini düşük gösterip lüks içinde yaşayanlardan izahat istenecek. Maliye’nin yapacağı risk analizi sonucu beyana tabi gelirleri ile harcamaları arasında yüzde 20’nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerden "Özel Gider (Harcama) Bildirimi" istenecek. Aradaki farkı izah edemeyenler, bu farkın vergisini ödeyecek.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre; lüks harcamalarını açıklayamayanlar hakkında vergi incelemesinin de başlatılması bekleniyor. Farkın ortaya çıkarılmasında kullanılmak için de ‘mükellef hesap kartı’ oluşturulacak. “Nereden Buldun” yasası Başbakanlığı döneminde merhum Bülent Ecevit tarafından çıkarılmış, AK Parti ise iktidara gelir gelmez 2003’te bu yasayı yürürlükten kaldırmıştı.

DÜNYADAN ÖRNEKLER İNCELENDİ

Yasalaşması halinde hayatımıza girecek olan Özel Gider (Harcama) Bildirimi uygulamasında ABD, İtalya ve Batı Avustralya örnekleri incelendi. Bu ülkelerde servet, harcama, gider düzeylerinin gelir düzeyi ile uyumsuz olduğu durumlarda mükellefler izaha davet ediliyor.

Uyumsuzluk sonucu oluşan fark vergi konusu olmakla birlikte mali suçlarla mücadele birimlerinin ilgi alanına da dahil ediliyor. Taslak düzenlemeye göre, risk analizi sonucu gelirleri ile harcamaları arasında yüzde 20’nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerden Özel Gider Bildirimi istenecek ve aradaki farkın izah edilememesi durumunda ilgili hakkında vergi incelemesi yapılabilecek. İzah edilemeyen fark tutarlar arızi kazanç kabul edilerek Gelir Vergisi tarh edilecek.

MÜKELLEF HESAP KARTI

Düzenlemenin, mükelleflerin harcama ve gelirlerinin görülebilmesini sağlayan "mükellef hesap kartı" ile yürütülmesi bekleniyor. Bu maddenin 2024 yılı kazançlarına uygulanmak üzere 1 Ocak 2025’te yürürlüğe konulması öngörülüyor.

Düzenleme yasalaştığında Maliye’nin radarına giren mükelleflerin lüks gayrimenkul ve taşıt alımı, yüksek kira ve aidat ödemeleri, çocuğuna yaptığı pahalı eğitim harcamaları ortaya konulup geliriyle bu harcamaları nasıl yaptığı sorulacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (8)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
8 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN