Back To Top
Merkez 2019’da da sıkı duruşa devam edecek

Merkez 2019’da da sıkı duruşa devam edecek

 - Son Güncelleme: 06.12.2018 Perşembe 13:25
Merkez 2019’da da sıkı duruşa devam edecek
- A +

TCMB 2019 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu’nda “Fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmaya devam edecektir” açıklamasını yaptı. Para Politikası Kurulu, 2019’da sekiz toplantı yapacak.

Merkez Bankası, 2019 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu’nu yayınladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) temel amacı fiyat istikrarını sağlamak olduğu anımsatılan raporda, para politikası kararlarının, enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer tüm unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak oluşturulduğu belirtildi. Raporda, TCMB’nin, fiyat istikrarı açısından destekleyici bir unsur olan finansal istikrarı da gözetmeye devam edeceği vurgulandı.

Enflasyon hedefinin hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde korunduğunun altı çizilen raporda, “Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır. Öncelikle tek hanelere indirilmesi, daha sonra kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanması hedeflenmektedir” ifadelerine yer verildi.

Dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasının devam edeceği de vurgulanarak, “Uygulanmakta olan kur rejiminde, döviz arz ve talebini belirleyen esas unsurlar, iktisadi temeller, uygulanan para ve maliye politikaları, uluslararası gelişmeler ve beklentilerdir” denildi. TCMB’nin nominal ya da reel herhangi bir kur hedefi bulunmadığının altı çizilen raporda, ancak, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması veya aşırı oynaklıkların finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma kayıtsız kalınmayacağı vurgulandı. Raporda, döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda TCMB’nin para politikası duruşunu değiştirerek gerekli tepkiyi vereceği belirtildi. Para Politikası Kurulu’nun, 2019’da önceden açıklanan bir takvim çerçevesinde yılda sekiz toplantı yapacağı belirtilen raporda, toplantıların 16 Ocak, 6 Mart, 25 Nisan, 12 Haziran, 25 Temmuz, 12 Eylül, 24 Ekim ve 12 Aralık’ta düzenlenecek.

50 MİLYAR DOLAR LİMİTLİ DÖVİZ LİKİDİTESİ

2018 yılı için nominal 16 milyar TL olarak belirlenen TCMB Açık Piyasa İşlemleri portföy büyüklüğünün, ilave alım seçeneği saklı kalmak kaydıyla, 2019 yılında nominal 18,9 milyar TL olarak belirlenmesinin planlandığı aktarıldı. 2019’da vadesi gelecek nominal 2,6 milyar TL’lik kısım dahil olmak üzere söz konusu hedefe ulaşmak üzere doğrudan alım işlemlerinin gerçekleştirilmesinin planlandığı raporda, 2019 yılında döviz likiditesi yönetimi çerçevesine ilişkin şu detaylar paylaşıldı: “TCMB nezdindeki Döviz Depo Piyasasında bankalara toplam yaklaşık 50 milyar dolar limit ile bir hafta ve bir ay vadeli döviz likiditesi imkanı sağlanmaya devam edilecektir. Bankalar kendilerine tanınan limitler çerçevesinde TCMB’ye bir hafta, iki hafta ve bir ay vadeli teminat döviz deposu getirebilecektir.”

FİNANSAL MİMARİ YENİLENECEK

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin (FİKKO) ikinci toplantısı, gerçekleştirildi. Bakanlıktan toplantıya dair şu açıklama yapıldı: “Küresel finansal piyasalardaki gelişmeler ile bunların ülkemiz finansal ve reel sektörüne etkileri ve bu çerçevede alınmakta olan tedbirler, ekonomik dengelenme sürecinin özellikle işgücü piyasasına etkisi ve bu kapsamda istihdama yönelik tedbirler, reel sektör firmalarının finansmana erişimi ve kur risklerinin yönetilmesi, finansal mimarisinin yenilenmesi, bankaların sermaye ve likidite yeterlilikleri başta olmak üzere mali bünye değerlendirme çalışmaları, politika yapım sürecinin desteklenmesi amacıyla finansal verilerin kalitesinin artırılması, ihracatı destekleyici teşvik mekanizmaları konularında üye kurumlar tarafından yürütülen çalışmalar ayrıntılı bir şekilde ele alınmış, uygulanabilecek ilave tedbirler ve düzenleme önerileri değerlendirilmiştir.”

YAPISAL REFORMLAR SÜRÜYOR

Raporda, enflasyonun hedefin üzerinde seyretmesinde yapısal faktörlerin etkisinin önemli olduğu, enflasyonla mücadelenin ortak ve bütüncül bir çaba gerektirdiği belirtildi. Bu nedenle, enflasyondaki katılık ve oynaklıkları azaltacak yapısal reformlara devam edilmesinin fiyat istikrarına ve toplumsal refaha önemli ölçüde katkıda bulunacağı ifade edilen raporda, “Bu nedenle para politikası ile maliye politikası arasındaki eş güdüm enflasyonla mücadele ve makroekonomik dengelenme açısından büyük önem taşımaktadır” değerlendirmesi yapıldı.      

REESKONT KREDİLERİ 25 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK

Para ve Kur Politikası Raporu’nda, 2018’e ilişkin TL ve döviz likidite gelişmeleri detayları paylaşıldı. Bu yıl döviz piyasalarında ihale yöntemiyle veya doğrudan döviz satışı gerçekleştirilmediği belirtilen raporda, enerji ithalatçısı kamu iktisadi teşebbüslerinin 7,2 milyar dolar tutarındaki döviz talebinin TCMB tarafından karşılandığı bildirildi. Reeskont kredilerinin vade sonunda döviz olarak geri ödenmesi özelliğiyle 2018’de de TCMB döviz rezervlerine en fazla katkıyı sağlayan araç olmaya devam ettiği aktarılan raporda “2018’in sonunda yaklaşık 22,5 milyar dolar olması beklenen reeskont kredisi kullanımının 2019 yılında 25 milyar dolar civarında gerçekleşeceği, TCMB döviz rezervlerine katkının 2018 yılı sonunda yaklaşık 14,8 milyar dolar, 2019’da ise 23 milyar dolar civarında olacağı öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

YURTİÇİ RİSKLER BASKI YAPIYOR

Moody’s’in “Bankalar-Global 2019 Görünüm” raporunda, yavaşlama yaşansa da global ekonomide güçlü büyümenin bankaların 2019’da kredibilitelerini desteklemeye devam edeceğini vurgulandı ancak, jeopolitik ve yurt içi risklerin belirsizlik oluşturduğunu belirtildi. Bankacılık sektörü için 2019 yılında ön plana çıkan riskin ABD-Çin arasında tırmanan gerilimin ticari anlaşmazlıkların ötesine geçeceği endişesi olduğunu vurgulayan Moody’s, buna ek olarak anlaşma olmadan bir Brexit’in gerçekleşmesi senaryosu altındaki risklerin de arttığını ifade etti. Raporda, “Yurt içi ve siyasi riskler; Arjantin, Brezilya, İtalya ve Türkiye’nin görünümleri üzerinde, bankacılık sistemleri için negatif etkilerle birlikte, baskı yapmaya devam edecek” ifadelerine yer verildi.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN