Otomotiv sektörü böyle indirim görmedi! Sıfır araba alacaklar dikkat en az 100 bin lira indirim: İşte şoke eden yeni fiyatlar

Otomotiv sektörü böyle indirim görmedi! Sıfır araba alacaklar dikkat en az 100 bin lira indirim: İşte şoke eden yeni fiyatlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin yerli otomobili Togg'un 2023'ün ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini açıklamasının ardından vatandaşlar, olası bir ÖTV indirimini beklemeye başlarken bir yandan da sıfır araç satın alabilmek için hazırlıklara başlamıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sıfır otomobil almak isteyen vatandaşların merakla beklediği beklediği haberi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin yerli otomobili Togg'un 2023'ün ilk çeyreğinde piyasaya sürüleceğini açıklamış ve ön satışında Şubat ayında başlayacağını duyurmuştu. Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrasında vatandaşlar sıfır araç satın alabilmek için hazırlıklara başlamıştı. Sıfır otomobil almak isteyenlerin beklediği haber geldi.

Otomobil piyasasının bir numaralı gündem konusu olan matrah düzenlemesi için tarih belli oldu. Gelen düzenleme ile fiyatlar yarı yarı düşecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sıfır otomobil almak isteyen vatandaşların merakla beklediği beklediği haberi verdi. Otomobilde matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini belirten Bakan Nebati, uygulamanın 1 Aralık'ta yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Bakan Nebati'nin bu açıklaması sonrasında hangi araçta ne kadar indirim olacağı ortaya çıkarken otomotiv sektöründeki diğer sorunlarla ilgili de adımlar atılması bekleniyor.

n1.jpg

1 ARALIK'TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Sıfır otomobil almak isteyenlerin beklediği matrah düzenlemesi 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek. Bakanlığın üzerinde çalıştığı matrah (vergisiz fiyat) düzenlemesiyle ÖTV oranları sabit tutulacak ancak matrah genişletilerek, bazı araçlardan daha az ÖTV alınacak.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre indirimle ÖTV'ye esas olan rakamlarda düşüş yaşanacağı için otomobil fiyatları da düşecek. Yüzde 45'lik dilimin matrahı 250 bin liraya yükselirse, yüzde 80'lik ÖTV dilimindeki araç yüzde 45 dilimine girecek ve 531 bin liralık fiyatı 426 bin liraya inecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği ile görüşmesinde otomobilde matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini ve uygulamanın 1 Aralık itibarıyla hayata geçirileceğini bildirdi.

thumbs_b_c_77acdfb8be4ed367a7c85bc40a8403e4

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Altuğ Erciş, Bakan Nebati'ye matrah güncellemesi talebini ilettiklerini belirterek, "Ayrıca otomobil alımlarında, tüketicilerin krediye ulaşma konusunda yaşadıkları zorlukları da Bakanımıza aktardık. Matrah güncellemesinin bir zaruret haline geldiğini bildiklerini, bu konuda çalışma yapıldığını, en kısa sürede konunun sonuca bağlanacağını ilettiler. Diğer sorunlarla ilgili çalışmaya ve sektörü rahatlatacak adımlar atmaya devam edeceklerini ifade ettiler" dedi.

MATRAH HESABI

Matrah, vergilendirmeye esas olan kazancın belirlenmesinde temel alınır ve bir gelirin üzerindeki giderler düşülerek elde edilen tutar üzerinden hesaplanır.

Yüze 80'lik ÖTV dilimindeki aracın fiyatı yeni düzenlemeyle birlikte 500 bin, yüzde 70'de 472 bin, yüzde 60'ta 444 bin ve yüzde 50'de ise 415 bin TL olacak. Bu şekilde matrah vergisi hesaplamasında kullanılan gelir miktarı oluşturulur. Burada matrah indirimi otomobilin herhangi bir vergi olmadan çıplak fiyatını temsil ediyor.

kmgfgfgf-31.jpg

Güncel matrah limitleri: 120 bin TL'ye kadar yüzde 45, 120 bin 150 bin TL arası yüzde 50, 150 bin 175 bin arası yüzde 60, 175 bin 200 bin arası yüzde 70 ve 200 bin TL üzeri yüzde 80. Motor hacmi 1.6 litreyi geçmeyen sıfır araçlar için geçerlidir.Vergi öncesi fiyatları ifade eder

SON DEĞİŞİKLİK OCAK'TA YAPILMIŞTI

Otomobilde ÖTV değişikliği en son ocakta yapılmıştı. Böylece, değişiklik öncesinde yüzde 80 ÖTV diliminin alt sınırında yer alan modellerin bazıları yüzde 10 kadar fiyat indirimi yaşayarak yüzde 70 ve yüzde 60 ÖTV dilimine geçmişti.

Normalde yüzde 122.9 artması gereken MTV'de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yetkisini kullanarak bu oranı daha az artırması bekleniyor.

GÜNCEL MATRAH LİMİTLERİ

  • 120 bin TL’ye kadar: %45
  • 120-150 bin TL: %50
  • 150-175 bin TL: %60
  • 175-200 bin TL: %70
  • 200 bin TL üzeri: %80

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN