Özgür Demirtaş'tan sert faiz yorumu

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın iktidara yakınlığıyla bilinen CNN Türk'ün canlı yayınında söylediği sözler sosyal medyanın gündemine oturdu. Demirtaş, faiz indirime çok sert tepki gösterdi. Asgari ücretle ilgili sözlerine de açıklık getiren Demirtaş, "Bu tipte yanlış para politikasının olduğu, TL'nin her gün erdiği, dolara bazlı gıda ürünlerinin, kıyafetin, demirin, bu kadar arttığı bu ortamda siz asgari ücreti 10 bin de yapsanız sonuçta o asgari ücretli 10 yıl öncesine göre daha mutsuz olur" dedi.

Prof. Özgür Demirtaş CNN’de yayınlanan “Akıl Cemberi” programında faiz indirimi uygulamasına çok sert tepki gösterdi.

Demirtaş, Merkez Bankası’nın stokçuluk eleştirilerine yanıt vererek, “Çünkü insanlar bugün alabildiklerini yarın alamamaktan korkuyorlar” dedi.

Merkez Bankasının para politikalarını da eleştiren Demirtaş, “Marsa adam yollayacak kadar akıllılar ama faizi indirine üretim patlaması olacağını anlamayacak kadar akılsızlar mı zannediyorsunuz? Bütün dünya akılsız bir tek biz mi akıllıyız?” ifadelerini kullandı.
ASGARİ ÜCRET SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ
Asgari ücretle ilgili ifadeleri hakkında konuşan Demirtaş ayrıca ''Asgari ücrete karşı değilim, şunu söylüyorum. TL'nin erdiği, dolara bazlı gıda, kıyafet, demir ve çeliğin fiyatının arttığı bu ortamda asgari ücreti 10 bin de yapsanız, asgari ücretli daha mutsuz olur'' ifadelerini kullandı.
DEMİRTAŞ NE DEMİŞTİ?
Demirtaş, dün Twitter hesabından asgari ücretle ilgili tahminini açıklayarak, "Asgari ücret 4000 TL üstüne çıkarılır. Büyük zam yapıldığı söylenir. Bazı ekonomi ve finans bilmeyen asgari ücretliler ilk önce sevinirler. Sonra artan maaşları ile ilk önce gıda ürünleri almaya giderler. Ocak-Şubat gibi gıda ürünlerinin fiyatı uçar. Sonra bir bakarlar ki 2 yıl önce, 2000 TL maaşları ile çok daha fazlasını alabiliyorlarmış. Maaşları artmış ama alım güçleri çakılmış… Keşke haksız çıksam ama maalesef haklı çıkacağım." ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN