Prof. Dr. Cem Kılıç asgari ücret için net konuştu: 17 bin 100 liraya denk gelecek

Prof. Dr. Cem Kılıç asgari ücret için net konuştu: 17 bin 100 liraya denk gelecek

Asgari ücrette uzman isimler tahminlerini bir bir duyuruyor. Prof. Dr. Cem Kılıç da konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, "Benim beklentim yüzde 50'ye yakın bir artışın geleceği yönünde. Net üzerinden konuşacak olursak 17 bin 100 küsür liraya gelecek" dedi.

Asgari ücrette geri sayım başladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi.

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, bu toplantının ardından NTV yayınında asgari ücret zammına ilişkin açıklamalarda ve tahminlerde bulundu.

"Bu ilk toplantıda muhtemelen herhangi bir sonuç çıkmaz. Genellikle karşılıklı temenni ve bu sürecin işlemesine ilişkin bir yol haritasının çizilmesidir. Geçtiğimiz son üç yılda ilk 15 gün içinde belli olmuştu ama bu sene yılın sonuna sarkacak gibi gözüküyor. Toplumda da ciddi bir beklenti var. Bu beklenti son yıllarda neden bu kadar arttı? Sigortalıların yüzde 41'i asgari ücret alıyor. Yaklaşık 7 milyon insanı etkiliyor.

'YÜZDE 50'YE YAKIN ARTIŞ BEKLİYORUM'

Benim beklentim yüzde 50'ye yakın bir artışın geleceği yönünde. Net üzerinden konuşacak olursak 17 bin 100 küsür liraya gelecek. Bu da temmuza göre yüzde 50; geçen yıl ocak ayına göre ise yüzde 100'lük bir artışı temsil ediyor. Burada rakam önemli ama daha önemli olan bizim satın alma gücünü konuşuyor olmamız. Belki bahar aylarında fiyat artışları biraz daha yükselecek ama bundan sonra düşüşe geçmesi bekleniyor. Bundan sonraki zam görüşmeleri de genellikle fiyat artışı ve ücret karşılaştırmalarının yapılması şeklinde geçecektir. Geçen yıla göre yüzde 100; temmuz ayına göre yüzde 50 düzeyinde bir artış bekleniyor. Benim de beklentim bu yönde.

Sadece TÜİK verileri ve enflasyon tarafı değil; geçinme endeksi, açlık yoksulluk sınırı araştırmaları gibi birçok şey istatistiksel olarak masada olacak.

Asgari ücretin üzerinde ücret alanlar da buradan çıkacak karardan etkileniyorlar. Özel sektör de artık ücret artışlarında, fiyat artışlarını ve asgari ücretteki artışları dikkate alan bir ücret politikasından etkileniyor.

'AMAÇ TEK BİR ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMESİYLE 2024 YILINI KAPATMAK'

Özellikle işveren konusunda kritik olan husus asgari ücret desteği. Bu tutar yüzde 1'lere kadar düştü. İşveren tarafı, tekrar brüt ücretin yüzde 6'sına denk gelen bir asgari ücret desteği beklentisi içerisine gireceklerdir. Eğer burada bir yol katedilirse ben bu sene tarafların ortak imzasıyla bir rakamın çıkacağına inanıyorum.

Asgari ücret son iki yıldır yılda iki kez açıklanıyordu. Burada çıkacak olan rakamın dışında beklenti, acaba temmuzda da artış olur mu? şeklinde. Ancak şu anda hükümetin kararı tek bir asgari ücret görüşmesiyle 2024 yılını kapatmak."

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN