SGK toplu para ödemesinden kimler faydalanabilir? 6 bin TL karşılıksız destek

SGK toplu para ödemesinden kimler faydalanabilir? 6 bin TL karşılıksız destek

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetim ya da öksüz çocukların evliliklerinde toplu para desteği sağlanıyor. 'Çeyiz parası', 'evlenme ödeneği' ve 'yetim aylığı' olarak da bilinen ödemeler, 6 bin TL'den başlıyor. Fakat bunun için hak sahibi vatandaşların vatandaşların SGK'ya yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. İşte, başvuru formu...

Yüz binlerce vatandaşın faydalanabileceği SGK toplu para ödemesi nasıl alınır, merak konusu oldu. Yazılı olarak başvuru yapan hak sahiplerinin para ödemeleri kısa süre içerisinde banka hesaplarına yatırılıyor. SGK'dan toplu para ödemesi almak isteyen vatandaşlar için prim ödemesi veya herhangi bir para ödemesi yapmış olma şartı aranmıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan ödenecek olan 6 bin TL'den başlayan toplu para ödemeleri başvurusu kurumun Ankara'daki genel merkezine posta yoluyla yapılabiliyor.

SGK TOPLU PARA ÖDEMESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) toplu para ödemesi alabilmek amacıyla yazılı başvuruda bulunmak gerekiyor. Yüz binlerce kişinin yararlanabildiği destek ne yazık ki birçok vatandaş tarafından bilinmiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından annesi veya babası vefat etmiş olan kadınlara yetim aylığı bağlanıyor. SGK'ya tabi şekilde çalışan kişinin kız çocuğu evlenene dek bu haktan yararlanabiliyor. Uygulamada yaş sınırı bulunmuyor.

Yetim aylığı alırken evlenmeye karar veren kadınların yetim aylıkları kesiliyor. Kadınların evlenirken mağdur olmamaları adına aldıkları yetim maaşının 12 aylık veya 24 aylık kısmı peşin şekilde ödeniyor. Böylece kadınların evlilik giderlerinin karşılanması hedefleniyor.

Çeyiz parası almak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekiyor.

t25-040520190840431736785.jpg

ÇEYİZ PARASI (EVLENME ÖDENEĞİ) BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Çeyiz parası almak için, başvuru sahibinin annesinden veya babasından yetim aylığı alması gerekiyor. Yetim maaşı alan erkeklerin değil, kadınların faydalanabileceği bir ödenektir.

Çeyiz parasına konu olan evliliğin başvuru sahibinin ilk evliliği olması gerekiyor. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yetim maaşı almaya hak kazanmış olanların başvuruları kabul ediliyor. Aynı zamanda evlenme ödeneği başvurusu yapılmadan önce resmi olarak evliliğin gerçekleşmiş olması gerekiyor.

Başvuran kişinin eğer yetim aylığı alan bir kız kardeşi varsa, kendisi başvuru yapmadan önceki iki senelik süreçte kız kardeşinin çeyiz parasını almamış olması gerekiyor. 'Evlenme ödeneği' olarak da bilinen çeyiz parası, bir kereye mahsus olarak ödemesi yapılan bir ödenektir.

Sigortalı şekilde çalışan kadınların yetim aylığı alma hakları kaybolduğu için çeyiz parası için başvuru imkanı bulunmuyor. Fakat sigortalı olarak çalışan ve yetim aylığı almaları önündeki tek engel sigortalı olarak çalışmaları olan kadınlar, işten ayrıldıktan sonra yetim aylığı almaya başlarlarsa, evlendiklerinde çeyiz parası alabilir.

Çeyiz parası için gerekli belgeler ise şöyle:

* Kimlik
* Evlenme cüzdanı
* Başvuru yapılan kurumdan alınacak dilekçe.

ÇEYİZ PARASI E-DEVLET SORGULAMA SAYFASI

48980-jpg-image.jpg

YETİM AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Söz konusu kanunun yürürlük tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için;

1) En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş veya,

2) 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş, olması şartıyla ölüm aylığı bağlanır.

Bununla beraber;

1) Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemleri tamamlanmamış,

2) Bağlanmış bulunan malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş durumda iken ölen sigortalıların hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları durumunda ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için yalnızca 4/1-(a) sigortalıları için öngörülen her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartında, gerek ölen sigortalı tarafından, gerekse hak sahipleri tarafından yapılan bütün borçlanmalar bu şartların oluşmasında dikkate alınmamaktadır. Fakat, 1/10/2008 tarihinden önce ölen sigortalıların 900 gün hesabında borçlanılan bütün süreler dikkate alınmaktadır.

Aynı zamanda, kendi nam ve hesabına (5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi) çalışan sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen sigortalıların genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin tüm borçlarının ödenmiş olması şartı da mevcuttur.

SGK TOPLU ÖDEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Hizmet akdiyle (4/a'lı) çalışan sigortalıların ve kendi adına ve hesabına bağımsız (4/b'li) çalışan sigortalıların hak sahipleri, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'na veya bulunulan yerdeki il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine, Kurumca belirlenen Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile, 5510 Sayılı Kanuna tabi kamu görevlisi olan (4/c'li) sigortalıların hak sahipleri ile 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıların hak sahipleri ise dilekçe ile Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/Ankara adresine başvurmaları gerekiyor.

SGK TOPLU ÖDEME BAŞVURU FORMU

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN