Toyota ve Honda ne kadar ÖTV indirimi yapacak?

Toyota ve Honda ne kadar ÖTV indirimi yapacak?

Otomotivde Özel Tüketim Vergisi ara kademe ayarı yapıldı. 2022 yılında sıfır araçlar için alınacak ÖTV matrah limitleri değiştirildi. ÖTV'de motor hacmi 1600'e kadar olan otomobillerde matrah dilimi 3'ten 5'e çıktı. ÖTV matrahı 130 bin TL’yi aşıp, 210 bin TL’yi aşmayanlar ise yüzde 50’lik vergi diliminde yer alacak. Karar sonrası Honda ve Toyota sıfır otomobil fiyatları listelerinde güncelleme yaptı. Buna göre 404 bin 250 liradan satılan Corolla 22 bin 350 lira ucuzladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Motor 1600 santimetre küp (cm3) geçmeyenler için yüzde 45, 50, 80 şeklinde üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler eklendi.

ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller yüzde 45'lik vergi oranı diliminde yer alacak. 120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar yüzde 50'lik vergi diliminde değerlendirilecek. ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında olan araçlar için ise oran yüzde 60 olarak belirlendi.

hondatr-271797532-994638371219583-4062202370317703525-n.jpg

HONDA GENEL MÜDÜRÜ KILIÇER: FİYATLAMA YAPILAMIYORDU

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, ÖTV matrah düzenlemesine ilişkin, "Özellikle yüzde 80'lik ÖTV dilimi ile yüzde 50'lik ÖTV dilimi arasında maalesef fiyatlama yapmak mümkün değildi. Bu da modeller ve segmentler arasında ciddi bir fiyat farklılığına sebep oluyordu. Böylece bu durum ortadan kalkmış oldu." dedi.

Honda Türkiye Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Öncelikle ÖTV oranlarındaki revizyon pazar açısından olumlu oldu diyebilirim. Daha önceki ÖTV oranlarını dikkate aldığımızda özellikle yüzde 80'lik ÖTV dilimi ile yüzde 50’lik ÖTV dilimi arasında maalesef fiyatlama yapmak mümkün değildi. Bu da modeller ve segmentler arasında ciddi bir fiyat farklılığına sebep oluyordu. Böylece bu durum ortadan kalkmış oldu. Bu düzeltmenin pozitif yanı..." ifadelerini kullandı.

honda-sedan-1.jpg

Grafik-1: Honda'nın ÖTV düzenlemesi sonrası 522 bin 675 lira olan 2022 model Civic Sedan modelinde 26 bine varan indirim yapması bekleniyor.

"KREDİ FAİZ ORANLARININ DÜŞMESİ DE TALEBİN ARTMASI AÇISINDAN POZİTİF ETKİ YARATACAKTIR"

Yapılan güncellemenin toplam pazara etkisine değinen Kılıçer, şunları kaydetti:

"Öngörümüz halihazırdaki kur oranlarını dikkate aldığımızda, o fiyatlara indirim olarak sınırlı bir etkinin olduğunu göreceğiz. Birçok model hala yüzde 80'lik vergi diliminde kalmış gibi görünüyor. Ancak ilerleyen dönemde döviz kurlarında oluşabilecek bir iyileşme, yani TL'nin değer kazanması fiyatlara pozitif olarak yansıyacaktır. Bu süreci yaşadıktan sonra pazardaki olumlu durumu görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Diğer taraftan otomobile uygulanan kredi faiz oranlarının düşmesi de talebin artması açısından pozitif etki yaratacaktır."

"OLUMLU BİR ADIM OLARAK DEĞERLENDİRİYORUM"

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi Ali Haydar Bozkurt ise Toyota tarafından paylaşılan açıklamasında, sıfır otomobilde ÖTV matrah limitlerinin değiştirilmesinin sektörün ve müşterilerin beklenti içinde olduğu bir konu olduğunu aktararak, "ÖTV matrah limitlerinin düzenlenmesi ve bu baremlere ek dilimler getirilmesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum. 3 kısımda uygulanan ÖTV matrah dilimlerinin 5'e çıkarılmasıyla markamız da dahil olmak üzere bazı segmentlerdeki sıfır otomobil fiyatlarında ÖTV güncellenmesine gidilmiştir." ifadelerini kullandı.

Bunu "matrah güncellemesi" olarak ifade etmek yerine "matrah dilimlerinin değiştirilmesi" olarak ifade etmeyi daha doğru bulduğunu belirten Bozkurt, "Çünkü genel anlamıyla bir matrah güncellenmesi beklentisi vardı. Özellikle kurlar sebebiyle fiyatların gelmiş olduğu noktada, neredeyse tüm modellerin yüzde 80’lik dilime girmesi, her bir dilime denk gelen matrah tutarlarının da güncellenip arttırılmasıyla özellikle yerli üretim modellerinin yüzde 50'lik dilime girmesi beklentisi vardı. Şu andaki uygulamada bu durum söz konusu olmadı. Sadece birkaç modelde bir miktar fiyat düşüşü gerçekleşti. İlgili kurumlar tarafından ÖTV'de bir düşüş planlanmadığı altı çizilerek belirtilmişti. Şu anda yapılan değişiklikle yüzde 50 ve yüzde 80 baremlerinin arasına gelen yüzde 60 ve yüzde 70 baremleri ile aradaki yüksek farkın kademelere bölünmesi gerçekleştirilmiştir." değerlendirmesinde bulundu.

toyota-turkiye-133817818-948210445706930-2374506888806075203-n.jpg

"COROLLA VISION PAKET 22 BİN 350 LİRA UCUZLADI"

Ali Haydar Bozkurt, bundan sonraki adım olarak, matrah tutarlarının güncellenmesi ile ilgili beklentilerinin halen devam ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şu anda neredeyse tüm modeller ağırlıklı olarak en yüksek dilim olan yüzde 80’lik dilimde bulunmayı sürdürmektedir. Umarız ki bu konuda da yakın zamanda bir güncelleme bilgisi alırız. Toyota olarak baktığımızda ise bu düzenlemeden sonra 2022 model yılı Corolla’nın giriş seviyesi olan 1.5 Vision yüzde 5.5'lik indirimle 22 bin 350 TL, Yaris 1.0 modelimiz ise yüzde 11’lik indirimle 41 bin 100 TL aşağı doğru güncellenerek satışa sunulacaktır."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN