TÜİK açıkladı: En fazla gelir eşitsizliği İstanbul'da

TÜİK açıkladı: En fazla gelir eşitsizliği İstanbul'da

TÜİK'in araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de gelir eşitsizliğinin en fazla olduğu bölge İstanbul olarak kaydedildi. Geçen yıl itibariyle en yüksek gelir İstanbul'da saptandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı "Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması Bölgesel Sonuçları"na göre ülkede gelir eşitsizliğinin en fazla olduğu il İstanbul olarak açıklandı. Geçen yıl itibariyle en yüksek gelir İstanbul'da kaydedilirken gelir eşitsizliğinin ve göreli yoksulluk oranının en düşük olduğu bölge ise 'Doğu Marmara' oldu.

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye'de ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert geliri, 2020'de 33 bin 428 lira olarak hesaplandı.

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. Düzey Bölgeleri itibarıyla söz konusu geliri en yüksek olan bölge, 49 bin 239 lirayla 'İstanbul' oldu. Bu bölgeyi 38 bin 22 lirayla 'Batı Anadolu', 35 bin 785 lirayla 'Ege' izledi.

Yıllık ortalama eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirinin en yüksek gerçekleştiği İBBS 2. Düzey bölgesi 'İstanbul' olurken, en düşük 15 bin 198 lirayla TRB2 'Van, Muş, Bitlis, Hakkari' çıktı.

TÜRKİYE'DE 8, İSTANBUL 8,6 OLARAK HESAPLANDI

P80/P20 oranı, en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun gelirinin en düşük gelire sahip yüzde 20'lik grubun gelirine oranı şeklinde hesaplanıyor. Bu oran küçüldükçe gelir eşitsizliği azalıyor. Söz konusu oran Türkiye genelinde 8 iken bu değerin en düşük olduğu bölgeler 4,6 ile 'Doğu Marmara', 5,8 ile 'Doğu Karadeniz' ve 'Orta Anadolu' olarak kayıtlara geçti. Bu oranın en yüksek olduğu bölgeler ise 8,6 ile 'İstanbul', 7,2 ile 'Akdeniz' ve 6,8 ile 'Batı Anadolu' olarak sıralandı.

Araştırmaya göre, P80/P20 oranının en düşük olduğu İBBS 2. Düzey bölgeleri 4,2 ile 'Zonguldak, Karabük, Bartın', 4,4 ile 'Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova' ve 4,6 ile 'Bursa, Eskişehir, Bilecik' olarak kaydedildi.

Söz konusu oranın en yüksek olduğu İBBS 2. Düzey bölgeleri ise 8,6 ile 'İstanbul', 7,9 ile 'Balıkesir, Çanakkale' ve 7,6 ile 'Antalya, Isparta, Burdur' olarak kayıtlara geçti.

GÖRELİ YOKSULLUK ORANI EN EN YÜKSEK BÖLGELER

Her bölge için eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50'si temelinde hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu İBBS 1. Düzey bölgeleri yüzde 13,8 ile 'Kuzeydoğu Anadolu' yüzde 13,6 ile 'Batı Marmara' ve yüzde 13,3 ile 'Ortadoğu Anadolu' olarak gerçekleşti.

GÖRELİ YOKSULLUK ORANI EN DÜŞÜK BÖLGELER

Göreli yoksulluk oranının en düşük çıktığı İBBS 1. Düzey bölgeleri yüzde 8,8 ile "Doğu Marmara", yüzde 9,6 ile 'Güneydoğu Anadolu' ve yüzde 10,4 ile 'Orta Anadolu' bölgeleri oldu.

Her İBBS 2. Düzey bölgesi için eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50'si temelinde hesaplanan yoksulluk sınırına göre, gelire dayalı göreli yoksulluk oranının en yüksek olduğu bölgeler yüzde 16,1 ile 'Balıkesir, Çanakkale', yüzde 14,9'ar ile 'Antalya, Isparta, Burdur' ve 'Kastamonu, Çankırı, Sinop' olarak kayıtlara geçti.

Göreli yoksulluk oranı en düşük olan İBBS 2. Düzey bölgeleri ise yüzde 7,2 ile 'Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli', yüzde 8 ile 'Gaziantep, Adıyaman, Kilis' ve yüzde 8,1 ile 'Zonguldak, Karabük, Bartın' olarak hesaplandı.

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2020 yılı sonuçlarına ilişkin gelir bilgileri, bir önceki takvim yılı olan 2019 yılını referans alıyor. Gelir hesaplamalarında, hane halkı gelirleri hane halkı büyüklüğü ve kompozisyonu dikkate alınarak eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirine dönüştürülüyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN