Back To Top
Türkiye’de kazandığımız burada kalacak

Türkiye’de kazandığımız burada kalacak

 - Son Güncelleme: 12.11.2018 Pazartesi 13:09
Türkiye’de kazandığımız burada kalacak
- A +

Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram, normal bir yabancı yatırımcının aksine Türkiye ile gönül bağları bulunduklarını dile getirdi. Bayram sözlerine şöyle devam etti: Türkiye’de ilerde başka sektörlere girsek bile burada kazandığımızı burada harcayacağız. 5 kuruş çıkarmayacağız.

Lüks segment konut üretiminde marka olmayı hedeflediklerini ve Türkiye’de kalıcı olarak yatırımlarını sürdüreceklerini söyleyen Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram, gelecek planları hakkında konuştu. İlk büyük konut projesi ‘Kasr-ı Âlâ’dan sonra ‘Kasr-ı-Derya’ ve ‘Kasrı-Ahsen’ projelerini hayata geçirmek üzere düğmeye bastıklarını söyleyen Bayram, ilk etapta 700 milyon TL’lik yatırım öngördüklerini ifade etti. Çengelköy’de 6 bin metrekare alanda hayata geçirilen ‘Kasr-ı Âla’da ise temel atıldıktan sonra yüzde 30 gibi bir satış rakamına ulaşıldı ve teslimlerin 2019 yılı Ağustos ayında yapılması planlanıyor. Dubai, Amerika, Afganistan, Litvanya ve Türkiye’de ofisleri olan bulunan Afganistan kökenli şirketin, aynı zamanda madencilik ve enerji sektörlerinde de yatırımları bulunuyor. Bayram, klasik bir yabancı yatırımcının aksine farklı değerler taşıdıklarını vurgulayarak, “Bizim Türkiye ile duygusal bir bağımız var. Türklerin dünyada en çok sevildiği yer Afganistan’dır. Türk iseniz taksiye binseniz para almazlar, iş yaparken Türk olduğunuzu öğrenirlerse çay ikram ederler. Bayram namazları bile saat farkı olduğu halde İstanbul’dan önce kılmaz. Halife döneminde olduğu gibi, saygıdan. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Atatürk’ü ilk ziyaret eden devlet başkanı da Afganistan kralı Amanullah Han’dır. Ayrıca biz taşeronlar aracılığı ile daha önce Türkiye ile çalıştık ve ortaklıklarımız da oldu. Ve şunu da ekleyebilirim ki Türkiye’de ilerde başka sektörlere girsek bile burada kazandığımızı burada harcayacağız. 5 kuruş çıkarmayacağız” dedi. Türkiye’nin Ortadoğulular için bir cennet olduğunu da söyleyen Bayram, “Ortadoğuluların kendilerini en rahat hissettiği ülke Türkiye. Ortadoğulu parası olsa da Avrupa ve Amerika’da ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyor. Türkiye’de öyle değil. Türkiye hem demokratik hem Müslüman bir ülke. Burada aradığı her şeyi bulabiliyor, demokrat tarafı da dini tarafı da yaşayabiliyor. Ortadoğulular için Türkiye ‘ideal bir cennet’ diyebiliriz. Biz de bu nedenlerden Türkiye’de daireler almıştık. Sonra şartlar oluşunca Türkiye’de ofis açtık. Bizim en uzman olduğumuz yer inşaat. Bu yüzden de Türkiye’de yatırım yaparken önce inşaatı seçtik” ifadelerini kullandı.

BÖYLE BİR BOĞAZ BAŞKA YERDE YOK

Ergin Bayram, Çengelköy’e yatırım yapmalarını sağlayan en büyük etkenlerden birinin eşsiz boğaz manzarası olduğunu dile getirdi. Bayram, “Çengelköy’ün söyle bir özelliği var. Hep kaçak yapılaşma olmuş ve senelerdir de yapı yasak. İlk defa imar izni geldi ve Çengelköy değişmeye başladı. Ayrıca İstanbul’un temel güzelliğini sağlayan şey boğazdır. Başka boğazlar da var ama İstanbul’un boğazı hem aralık açısından hem birbirine bakması açısından mükemmel. Biz Çengelköy’ün merkezindeyiz. Sahile 700 metre mesafe var. Projemizin çoğu da boğaz manzarasına sahip. Bahçe katı dubleksinde bile boğaz manzarası var” şeklinde konuştu.

YATIRIMLIK DEĞİL OTURUMLUK PROJE

‘Kasr-ı Âlâ’nın hem muhafazakâr hem de seküler kesimden ailelere hitap edebilecek bir proje olduğunu dile getiren Ergin Bayram, “Hem karışık hem bayan ayrı havuzlarımız var. Bizim projemiz yatırımlıktan daha çok yaşamalık. 42 tanesi dubleks, büyük daireler tercih ettik. Metrekaresi 11 bin TL’den başlayıp 16-17 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ödemelerde 24 aya kadar faiz almıyoruz. Bazı şirketler çok katı oluyor. Bazı müşterilerin ödeme yapısı senin belirlediğin sisteme uymuyor. Biz esneğiz biraz. Ona uygun esnek ödeme koşullarını kendi bünyemizde yapıyoruz. Peşinatlarda ciddi indirimlerimiz var. Finansmanımız var. Ayrıca Çengelköy tarihi yapısına uygun bir mimari yaptık. Saçaklı Osmanlı mimarisini, ahşabı ve taşı çok kullandık” diye konuştu.

DENİZHAN ERKOÇ/İSTANBUL

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN