Üreticiler uyardı: Çifte kriz kapıda

Üreticiler uyardı: Çifte kriz kapıda

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karlıer, Türkiye'yi etkileyen kuraklığın girdi maliyetlerini yüzde 100 arttırdığını söyledi. Karlıer bu durumun direk hayvancılığı etkileyeceğini belirterek et ve süt krizinin kapıda olduğunu açıkladı.

Uzmanlar yaşanan kuraklıktan dolayı ciddi rekolte kayıpları yaşanacağını belirtirken, kuraklıktan hayvancılık sektörü de etkilendi. Konya Kırmızı Et üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut ve Konya Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız yaptıkları açıklamalar ile hayvan üreticilerinin ciddi bir kriz yaşadıklarını söylediler.

mer-fethi-gurer.jpgÖmer Fethi Gürer

'ÜRETİCİ KAZANAMADI TÜKETİCİ PAHALLIYA ALDI ARADA SATICI KAZANDI'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunları TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi. Besicilerin önceki yıllarda yem için harcadığı parayı bu yıl harcayamadığına dikkat çeken Gürer, “Yani daha önce yem için harcadığı parayı, bu kez harcayamayan besici ne yapıyor? Samanı daha çok vermek istiyor ama kuraklığın etkisiyle bu kere de saman bulmak zorlaştı. Geçen yıl 600 lira olan samanın tonu, bu yıl 1300 lira, orada sorun var. 2019'da TMO'nun arpa alış fiyatı tonu 1100 liraydı; bugün 1750 liraya TMO alıyor, 1950'ye satıyor ama piyasada 2500 lira. Yem fiyatı böyle olursa bu üretici ne yapacak? Sorunlar, sıkıntılar sürekli artarak büyüyor. Üretici para kazanamazken, marketlerde ciddi oranda et ve süt ürünleri ile hayvansal gıda ürünlerinin fiyatlarındaki artış, tüketiciyi ürün alamaz hale getirdi. Üretici kazanamadı, tüketici pahalıya ürün aldı, aracılar ciddi kazanç elde etti” diye konuştu

nazif-karabulut.jpgNazif Karabulut

'ET VE SÜTTE CİDDİ BİR KRİZ BİZİ BEKLİYOR'

Üreticinin saman bulmakta zorlandığını ifade eden Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, “Konya’da yaşanan kuraklık hayvancılıkla uğraşan üreticimizi doğrudan etkiledi. Saman bulmaktan zorlanıyor. Şu an Konya’ya Urfa ve Mardin’den saman geliyor. Geçtiğimiz yıl kilogramı 60 kuruş olan samanı, bu yıl bin 300 liraya alıyoruz. Girdi maliyetlerimiz yüzde 100 arttı. Geçtiğimiz yıl bir büyükbaş hayvanı aylık 650 liraya beslerken bu yıl 1000 liraya besleyebiliyoruz. Üretici perişan. Süt inekleri kesime gönderiliyor. Et ve sütte ciddi bir kriz bizi bekliyor” dedi.

murat-yagiz.jpgMurat Yağız

'ULUSAL SÜT KONSEYİ’NİN AÇIKLADIĞI FİYAT HAYVANCILIĞIN BİTİŞİDİR'

Konya’da özellikle arpa ve buğdayda rekolte kaybının yüzde 50’leri bulduğunu ifade eden Merkez Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız ise şunları söyledi: “Konya Ovamızda geçen yıl arpa ve buğdayda 4,5 milyon tona yakın rekoltemiz vardı. Bu yıl kuraklıktan dolayı ciddi bir verim kaybımız var. Bu yıl buğday ve arpada rekolte en çok 2 milyonu bulacaktır. Bu da hem tarımla hem de hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizi doğrudan etkiledi. Saman ve yem fiyatları 2’ye katladı. Özellikle samanda stokçular önceden samanı stokladılar. Saman bulmakta bu yüzden zorluk yaşanıyor. Üreticinin yaşadığı sorunlara rağmen Ulusal Süt Konseyi soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını litre başına 3,20 lira olarak belirledi. Yemin kilosunun 3,30 lirayı bulduğu bir ortamda açıklanan bu fiyat hayvancılığın bitişidir. Artık Ulusal Süt Konseyi diye bir kurum kalmamıştır.”


İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN